Približne pred rokom sa začal koronavírus pomaly šíriť po celom svete. Po tom, ako odborníci vírus lepšie spoznali, bolo jasné, že nám pomôžu vakcíny.
Na ich vývoji začalo okamžite pracovať množstvo firiem po celej Zemi. Až sa koncom roka objavili prvé pozitívne správy a ľudstvo sa dočkalo.
Vedci konečne odhalili, čo robí koronavírus v našom srdci. Výsledky môžu pomôcť v liečbe
Očkovanie všetkými doteraz schválenými látkami prebieha injekčne. Mnohí, ktorí sa chcú a môžu dať zaočkovať preto musia na chvíľu prekonať strach z ihiel a vydržať.
To však nie je jediný a zďaleka nie najväčší problém spojený s vakcínami. Znepokojujúce sú aj správy o pomalej výrobe a distribúcii či zložitých podmienkach prevozu a skladovania.
Prvá na svete
S inovatívnym riešením prichádza izraelsko-americká farmaceutická spoločnosť, ktorá pripravuje spustenie prvej fázy klinických testov prvej perorálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Na vývoji spolupracujú firmy Oramed Pharmaceuticals a Premas Biotech, ktoré vytvorili spoločnú značku Oravax Medical Inc..
Prvú dávku vakcíny proti koronavírusu má už pol milióna Slovákov, účinnosť je viditeľná
Vakcína je založená na orálnej technológii POD od Oramedu a vakcinačnej technológii od Premasu. POD možno využiť pri viacerých terapiách založených na proteínoch, ktoré by inak museli podávať injekčne.
Firma je tiež v polovici tretej fázy klinických testov orálneho podávania inzulínových kapsúl pre diabetes typu I. a II., na čom spolupracuje s americkým federálnym Úradom pre kontrolu potravín a liekov (FDA).
Výhody perorálnej vakcíny
Obe značky sa spojili začiatkom roka, keď si uvedomili, že môžu priniesť revolučnú metódu v boji proti koronavírusu. Uviedol to výkonný riaditeľ Oramedu Nadav Kidron.
„Orálna vakcína proti COVID-19 môže eliminovať niekoľko bariér k rýchlejšej a širšej distribúcii a potenciálne umožniť ľuďom aplikovať vakcínu doma,“ vyjadril sa.
Ako ďalšiu výhodu jednoduchej aplikácie vidí v prípade, že bude potrebné očkovať proti koronavírusu každý rok, ako je to u chrípky.
Zbraň proti mutáciám
Oravax dokončil pilotnú štúdiu na zvieratách a zistil, že vakcína podporuje vývoj protilátok imunoglobulín G (IgG) a imunoglobulín A (IgA), ktoré sú potrebné na dlhotrvajúcu imunitu.
Narodilo sa prvé dieťa s protilátkami proti COVID-19. Matka prezradila, akú dostala vakcínu
Vakcína sa pritom zameriava na tri štrukturálne proteíny nového koronavírusu. Konkurenčné látky od firiem Moderna a Pfizer len na jeden spike proteín. Podľa Kidrona môže byť ich vakcína oveľa účinnejšia proti novým variantom vírusu.
Je založená na kvasinkách, vďaka čomu je jej výroba menej náročná na čas a financie oproti už schváleným vakcínam. Kidron takisto uviedol, že perorálna liečba má tiež menšie vedľajšie účinky.
Jednoduchá distribúcia
Novinku je možné prevážať len v chladničke a dokonca ju môžu skladovať pri bežnej izbovej teplote. „Zaručuje to jednoduchšiu logistiku, vďaka ktorej ju môžeme distribuovať po celom svete,“ vyjadril sa Kidron.
Medzi ďalšie výhody patrí fakt, že na jej podanie nie je potrebný profesionálny zdravotný personál.
Je nutné obmedziť mobilitu, epidemiologička varuje pred juhoafrickou mutáciou. Čo urobí štát?
Oravax očakáva, že klinickú štúdiu začne v druhom štvrťroku 2021. Firma už požiadala o testovanie v niekoľkých krajinách. Na zozname sú Spojené štáty americké, Izrael, Európa i Mexiko. Radi by sa dostali aj na africký trh, kde by práve perorálna terapia mohla mať veľké uplatnenie.
Kidron očakáva, že výsledky prvej fázy klinických testov na ľuďoch budú známe do troch mesiacov.
Ďalší pokus
Vo februári 2020 začal iný izraelský tím s vývojom perorálnej vakcíny proti novému koronavírusu. Vedci z Galilee Research Institute viedli vývoj vakcíny proti koronavírusu vyskytujúceho sa u vtákov, ktorá sa osvedčila v predklinických testoch.
Verili, že ju budú môcť využiť aj pri vývoji látky pre ľudí. Chceli ju predstaviť o niekoľko mesiacov, no zatiaľ k ich projektu nevydali žiadne aktuálne stanovisko.