Testovanie, trasovanie a izolácia infikovaných osôb a ich kontaktov tvoria základ riešenia súčasnej pandémie ochorenia COVID-19. Počet pozitívnych testov je preto kľúčovým ukazovateľom závažnosti situácie na regionálnej, národnej i medzinárodnej úrovni.
Poznať skutočný počet infekcií SARS-CoV-2 je nevyhnutné pre výpočet výskytu ochorenia a úmrtnosti. Okrem toho tiež pomáha pochopiť, aké účinné sú epidemické opatrenia na potlačenie šírenia koronavírusu. Práve tu však nastáva pomerne veľký problém.
Deti budú mať zrejme "vlastné" vakcíny proti COVID-19. Výrobcovia začínajú s testovaním
Mnoho infikovaných jedincov sa nikdy neotestovalo a mnoho ďalších je kvôli nízkej citlivosti testu falošne označených za negatívnych. Celkový počet prípadov teda nie je známy. Nová britská štúdia dokazuje, že testy tak doteraz odhalili iba zhruba štvrtinu z celkového počtu infikovaných.
Dva zdroje údajov
Testovanie symptomatických jedincov pomocou pomerne citlivého PCR testu zvyčajne vedie k podceneniu celkového počtu infekcií, je však nevyhnutné kvôli identifikácii ohnísk nákazy. Náhodné testovanie však zase poskytuje presnejší odhad prevalencie infekcie.
Britskí výskumníci mali v rámci svojej štúdie publikovanej na stránkach medrxiv.org k dispozícii obidva typy údajov. Pri ich vyhodnocovaní museli skombinovať niekoľko faktorov, ako sú miera pozitivity testov, rozsah inkubačnej doby, zmena citlivosti testov a časový horizont.
Juhoafrický kmeň pred bránami, hranice sú stále otvorené. Podľa epidemiológov ich uzavretie už nepomôže
Výskum im skomplikovali hlavne novo sa objavujúce varianty vírusu SARS-CoV-2, ktoré predstavujú výzvu z hľadiska rôznych klinických prejavov. Nové kmene sa môžu líšiť rôznymi inkubačnými dobami, rôznou rýchlosťou vylučovania vírusu či odlišnou patológiou.
Nové kmene
Nové varianty koronavírusu preto môžu viesť nielen k rozdielom a anomáliám vo výsledkoch testov, ale aj k nárastu či úbytku počtu ľudí, ktorí sa dajú otestovať, čo samozrejme ovplyvní celkový podiel pozitívnych testov. Vidieť to na regionálnych výsledkoch.
Južné oblasti Anglicka vykazujú zreteľný rozdiel v hlásení prípadov v porovnaní s ostatnými regiónmi Spojeného kráľovstva. Percentuálny podiel hlásených infekcií sa tam zvyšoval až do začiatku decembra 2020, zatiaľ čo v ostatných regiónoch percentuálne podiely klesali.
Slovenskí vedci potvrdili nový variant koronavírusu rozšírený u nás aj v Česku. Je infekčnejší a potláča imunitnú odpoveď
Dialo sa tak napriek tomu, že testovanie neustále narastalo vo všetkých regiónoch a uskutočňovalo sa výlučne pomocou PCR testov. Dôvodom mohla byť práve obava ľudí z nového variantu vírusu SARS-CoV-2, ktorý sa v tejto časti rozmohol.
Pretože existujú dôkazy o vyššej infekčnosti britského kmeňa, vyššia miera infekcií pri vyššom počte testov je logickým výsledkom. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim celkové závery štúdie je skríningové testovanie, na základe ktorého sa zvýšil počet asymptomatických infekcií.
Iba 25 percent
Vedci vzali do úvahy všetky tieto skutočnosti a zistili, že v Anglicku bolo pred objavením sa infekčnejšieho variantu koronavírusu testovaním zaznamenaných 25 percent nových prípadov nákazy. Toto percento sa líši aj podľa regiónov.
Vo Francúzsku sa rýchlo šíria nové mutácie COVIDU-19, lekári aj lídri požadujú ďalší lockdown
Od decembra sa však toto číslo zdvihlo na 32 percent, čo môže byť zapríčinené práve rozšírením britského kmeňa či jemu podobných infekčnejších mutácií. Jedným z ďalších možných vysvetlení je to, že nové kmene majú dlhšie obdobie detekcie prítomnosti vírusu.
V takom prípade má veľký význam nielen citlivosť testov, ktoré sa používajú na odhalenie vírusu, ale aj množstvo ľudí, ktorí sa nechajú otestovať. Tento údaj sa však región od regiónu vo Veľkej Británii výrazne líši, čo predstavuje veľké riziko pri sledovaní ďalšieho vývoja pandémie koronavírusu.