Stabilizačné príspevky pre nemocničné sestry, zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach, ako i pre niektorých záchranárov sú síce milé, ale žiadnym spôsobom systémovo neriešia stabilizáciu zdravotníckeho sektora ako takého. Takto na vládou schválené vyplácanie stabilizačného príspevku reagovala opozičná strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD).
Polarizuje vzťahy
„Za stranu Hlas od začiatku upozorňujem na to, že reakcia vlády na požiadavky Lekárskeho odborového združenia a výpovede lekárov sa týkali iba nemocničného personálu, a teda len jednej časti zdravotníckeho sektora. Nerovnakých prístup k zdravotníkom len zbytočne polarizuje vzťahy a zvyšuje napätie nielen medzi samotnými zdravotníkmi, ale predovšetkým medzi zdravotníkmi a pacientmi,“ uviedla podpredsedníčka strany Zuzana Dolinková.
Sestry a ďalší zdravotnícky personál dostanú stabilizačný príspevok 5-tisíc eur (video)
Opozičná strana upozorňuje, že po roku krízy v nemocniciach sa na nás už začiatkom roka 2023 začne valiť ďalšia kríza, a to ambulantná. Zároveň pripomína, že práve ambulancie sú v drvivej väčšine prípadov prvým kontaktom pacienta s lekárom.
Hlas-SD preto navrhol presun ďalších 840 mil. eur z rezerv priamo do rozpočtu pre zdravotníctvo na rok 2023.
Stabilizačný príspevok
Vláda v pondelok rozhodla, že na vyplácanie stabilizačného príspevku pôjde ešte v tomto roku 200 mil. eur. Suma príspevku pre zdravotníckeho pracovníka dosiahne 5-tisíc eur. Takýto príspevok tak dostane 21,5 tisíca zdravotných sestier, 4,7 tisíca sanitárov, 4,2 tisíca praktických sestier, či cez 2-tisíc zdravotných záchranárov.
Nemocniciam podľa Rašiho hrozí, že nebudú mať na to, aby svietili a kúrili. Môže nastať režim ako počas pandémie alebo kolaps systému
Na stabilizačný príspevok bude mať nárok spolu 39,5 tisíca zdravotníckych pracovníkov. Pôjde napríklad aj o logopédov, psychológov, zubných technikov, či zdravotníckych laborantov.