Riešením by podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára bolo to, aby vzdelávacie akcie pre lekárov finančne zabezpečil štát.
Slovenská lekárska komora (SLK) a Slovenská lekárska spoločnosť (SLS) spoločne kritizujú legislatívne zmeny, ktoré podľa nich od začiatku budúceho roka administratívne sťažia organizovanie vzdelávacích podujatí pre lekárov. Ako na tlačovej besede uviedol prezident SLK Marian Kollár, tieto opatrenia môžu výrazne ovplyvniť úroveň vzdelávania lekárov. „Hrozí, že lekári prestanú chodiť na vzdelávacie aktivity,“ povedal.
Nová legislatíva podľa Kollára ukladá neadekvátne povinnosti pre organizátorov vzdelávacieho podujatia voči každému účastníkovi tohto podujatia. Organizátor podujatia totiž bude musieť rozúčtovať nepeňažné plnenia na všetkých jeho účastníkov. „Aj ten účastník má ďalšie povinnosti, kvôli niekoľkým centom, čo je úplne zanedbateľné,“ povedal.
Riešením by podľa šéfa SLK bolo to, aby vzdelávacie akcie pre lekárov finančne zabezpečil štát. „Spravíme všetko pre to, aby v čo najkratšom čase došlo k nejakej revízii,“ povedal.
Prezident SLS Peter Krištúfek tvrdí, že takéto povinnosti výrazne diskriminujú zdravotníckych pracovníkov. „Vyžaduje sa od lekárov niečo, čo sa nevyžaduje od žiadneho povolania,“ povedal.
Štát podľa neho pod hrozbou sankcie nariaďuje lekárom priznávať raz ročne tzv. nepeňažné plnenie. „Celá suma, ktorú firma minie, sa rozpočíta na počet účastníkov a vám príde, že ste povinný to vykázať ako nepeňažné plnenie daňovému úradu,“ tvrdí Krištúfek.
Aj podľa neho lekári pri takejto administratíve zvažujú, či sa zúčastnia vzdelávacieho podujatia a firmy zvažujú, či takéto podujatie budú organizovať. „Štát, ktorý má podporovať vzdelávanie, tak kontinuálne vzdelávanie brzdí a niekedy aj znemožňuje,“ uviedol prezident SLS.