Asociácia tiež odporúča svojim členom uplatňovať si spolu s pohľadávkami aj zmluvné úroky a pokuty v zmysle zákona a vymáhať ich súdnou cestou aj prostredníctvom exekúcií či odpredaja pohľadávok špecializovaným tretím osobám.
Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) odporúča dodávateľom špeciálneho zdravotníckeho materiálu zvážiť samotnú účasť v procese oddlženia. Zároveň vyzýva štát na ďalšie rokovania.
Asociácia tiež odporúča svojim členom uplatňovať si spolu s pohľadávkami aj zmluvné úroky a pokuty v zmysle zákona a vymáhať ich súdnou cestou aj prostredníctvom exekúcií či odpredaja pohľadávok špecializovaným tretím osobám.
Obrátili sa na eurokomisiu
Asociácia zároveň iniciovala konanie pred Európskou komisiou, keďže Slovenská republika dlhodobo neplní Smernicu Európskeho parlamentu a Rady o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách, ktorá prikazuje zabezpečiť platbu verejných záväzkov maximálne v lehote 60 dní.
„V situácii, keď za trojročnú a staršiu pohľadávku, ktorá vznikla na základe regulovaných, kategorizovaných a tendrovaných cien niekto pýta od našich členov až 20 % zľavu z istiny, sme tlačení do ekonomického krachu,“ zdôraznila výkonná riaditeľka SK+MED Patrícia Kubicová.
Oddlžovanie pohľadávok v súčasnosti mladších ako dva roky je reálne v nedohľadne a s tým, že za prvé tri mesiace roku 2017 stúpli pohľadávky po dobe splatnosti členov asociácie SK+MED voči verejnému zdravotníctvu o ďalších 30 miliónov eur.
„V decembri 2017, keď by bolo za ideálnych podmienok oddlžených ledva 30 % našich pohľadávok, tu bude nový 90 miliónový dlh a nové trojročné pohľadávky. Zľavy, ktoré od nás ministerstvo žiada sú mimo ekonomickú realitu,“ dodala Kubicová.
Čaká sa 750 dní
Dodávatelia zdravotníckych pomôcok upozorňujú, že na Slovensku sa čaká v priemere na zaplatenú faktúru 750 dní.
„Nie je možné, aby sme mali ceny zdravotníckeho materiálu na úrovni či pod úrovňou napríklad Českej republiky, kde je priemerná splatnosť faktúry 120 dní, a zároveň sme poskytovali štátu extra 20 % zľavy. Takto nastavené oddlžovanie vyhovuje iba špekulantom, ktorí si v minulosti dohodli netrhové ceny, slovenskému zdravotníctvu však veľmi škodí,“ upozornili dodávatelia.
K 31. marcu tohto roka bol celkový dlh nemocníc voči SK+MED 183 miliónov eur a k tomu 23 miliónov eur pokuty a penále.
„Odhadujeme, že celkový dlh nemocníc voči SK+MED bude ku koncu roku 2017 ďaleko vyšší až 260 miliónov eur, pokiaľ dodávatelia nepostúpia pohľadávky tretej strane. Opätovne apelujeme na Ministerstvo zdravotníctva SR, aby zástupcom SK+MED umožnilo sa ku konceptu oddlžovania ešte v tomto štádiu vyjadriť a umožniť tak zohľadniť naše pripomienky,“ uzavrela asociácia.