Spoločnosť Siemens Healthineers uviedla v Košiciach prvý ultrazvukový prístroj vyvinutý na Slovensku. Priamo na ovládacom paneli má tlačidlo „AI„. Prístroj ACUSON Origin vďaka umelej inteligencii umožňuje rýchlejšiu a efektívnejšiu diagnostiku srdcovo-cievnych ochorení.
Ako priblížila manažérka výrobného závodu Siemens Healthineers v Košiciach Katarína Zidorová, prístroj je výnimočný práve umelou inteligenciou. Vyšetrenie, ktoré kedysi trvalo desiatky minút dokáže skrátiť na sekundy.
Na Slovensku sa prístroj využíva v Košiciach, vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb, taktiež v Kardiocentre AGEL v Šaci. Zidorová dodala, že prístroj sa už vyrába v závode spoločnosti v Spojených štátoch amerických, kde bol vyrobený prvý takýto prístroj v rámci celosvetového portfólia.
Merania vyrátané umelou inteligenciou
„ACUSON Origin dokáže správne identifikovať a analyzovať 12 rôznych pohľadov alebo rezov srdca, pričom v 99 percentách prípadov poskytuje veľmi presné výsledky, ktoré pomáhajú lekárom spoľahlivo hodnotiť stav srdca, identifikovať potenciálne problémy, navrhnúť najvhodnejšiu liečbu pre pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami,” priblížil vedúci divízie Ultrasound Siemens Healthineers Slovensko Miroslav Kliment.
Slovenská firma vyvinula aplikáciu, ktorá dokáže rozpoznať infarkt lepšie než kardiológovia
Doplnil, že prístroj je určený na 3D a 4D echokardiografické vyšetrenia srdca, a má vďaka AI tlačidlu prístup k viac než 5 600 meraniam vyrátaným umelou inteligenciou. „AI používaná v ACUSON Origin je testovaná na viac ako dvoch miliardách obrázkov srdca z rôznych modalít,” dodal.
Vývoj prístroja
Na vývoji prístroja sa od roku 2020 podieľalo vyše stovky vývojárov aj testerov. Ako priblížil vedúci oddelenia pokročilého vývoja Peter Vaľo, prístroj je vyvíjaný aj vyrábaný v Košiciach. AI tlačidlo na prístroji má podľa jeho slov rozličné funkcie, môže napríklad vykonať meranie, prípadne zmeniť parametre obrazu.
Uviedol, že majú v pláne pridávať aj ďalšie funkcionality umelej inteligencia a rozvíjať tie terajšie. Vysvetlil tiež, že pri bežnom ultrazvukovom vyšetrení lekár skenuje srdce ultrazvukom z rôznych pohľadov a vykoná množstvo meraní.
Benefitom je najmä urýchlenie vyšetrenia
„Tento systém dokáže počas skenovania v reálnom čase na pozadí detekovať obraz. Aplikáciou umelej inteligencie je napríklad aj detekcia všetkých štyroch srdcových dutín, teda ľavej aj prevej komory, aj predsiení,“ ozrejmil. Podotkol, že táto umelá inteligencia nerobí nič, čo by nedokázal aj človek, avšak benefitom je najmä urýchlenie vyšetrenia, a tiež zníženie záťaže pre lekára.
10 príznakov, že máte vysoký krvný tlak. Pozor, je to tichý zabijak
„Vieme zvýšiť kvalitu vyšetrenia tým, že zredukujeme subjektivitu,“ dodal. Poznamenal tiež, že aplikácie umelej inteligencie len pomáhajú lekárovi, no diagnózu stále určuje lekár. Vyzdvihol tiež spoluprácu s univerzitným prostredím.
Zavádzanie moderných prístupov
„Diagnostika ochorení kardiovaskulárneho systému sa stáva čím ďalej tým zložitejšou. Rovnako odporúčania manažmentu týchto ochorení sú v poslednej dobe značne komplikované. Preto je žiadúce zavádzanie moderných prístupov, ktoré uľahčujú lekárom vysporiadať sa so zložitými schémami v diagnostickom a liečebnom procese,“ skonštatoval profesor Gabriel Valočík z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a prednosta 1. Kliniky kardiológie na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach a Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach.
Doplnil, že umelá inteligencia môže byť v tejto oblasti významnou pomocou, ktorá uľahčí a urýchli procesy. „Práca lekára sa takto zjednoduší a zostane mu viac času na využitie jeho schopností pri liečbe pacienta,“ podotkol.
Závod Siemens Healthineers Ultrasound v Košiciach je jediný v rámci regiónu Európy, Stredného Východu a Afriky, ktorý ultrazvukové prístroje vyrába aj vyvíja. Na Slovensku má spoločnosť vyše tisícky zamestnancov. Softvér i medicínske prístroje vyvíja aj optimalizuje v spolupráci s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.