AKTUALIZOVANÉ – Zdravie pacientov podľa riaditeľa Národného onkologického ústavu ohrozené nebolo. Podrobnosti nechcú ústav ani polícia zverejniť.
Šesť zamestnancov Národného onkologického ústavu (NOÚ) polícia obvinila z krádeže. Ako na stredajšom brífingu informoval riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský, zamestnanci sa k trestnému činu priznali a NOÚ s nimi okamžite rozviazal pracovný pomer. „Zdravie pacientov ohrozené nebolo,“ zdôraznil Dolinský.
Podrobnosti o prípade nechcela vzhľadom na vyšetrovanie zverejniť polícia ani NOÚ, podľa Dolinského však vyšetrovanie nepotvrdilo, že by obvinení zamestnanci riedili lieky.
O podozreniach z manipulácie s liekmi informovali riaditeľa zamestnanci úseku prípravy cytostatík, teda oddelenia pripravujúceho lieky pred podaním chemoterapie. Dolinský následne kontaktoval políciu, ktorá začala vyšetrovanie.
Ako uviedol riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Bratislave Csaba Faragó, polícia vykonala štyri domové prehliadky a jednu prehliadku nebytových priestorov. Pri tom zaistila finančnú hotovosť, počítače i cytostatiká, teda lieky používané na chemoterapiu pacientov s rakovinou.
Ako dodala vyšetrovateľka Ľubica Bojárová, obvineným hrozí v prípade dokázania viny väzenie na 3 až 10 rokov.
Pacienti sú znepokojení
Informáciu o policajnej razii v NOÚ s „veľkým znepokojením“ prijala Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP). „Je pre nás veľmi ťažko pochopiteľné, že so zdravím pacientov hazardujú podľa medializovaných informácií práve zamestnanci nemocnice, v ktorej sa majú liečiť ťažko chorí ľudia,“ píše sa vo vyhlásení asociácie.
Ako dodáva prezidentka AOPP Katarína Kafková, je dôležité zistiť, či pacienti dostávali celú dávku a použil sa zvyšok lieku u ďalšieho pacienta, alebo boli lieky podávané v neúplnej dávke, čo môže mať za následok nedostatočnú liečbu. „Ohrozenie života ľudí bojujúcich s rakovinou predstavuje hyenizmus voči pacientom,“ dodáva Kafková.
Situácia ohľadom reexportu liekov je pritom podľa asociácie vážna už niekoľko rokov. Všetky zariadenia, ktoré používajú lieky ohrozené reexportom, by preto mali zaviesť vnútorné procesy, aby vedeli takéto prípady rýchlo odhaliť. Podľa asociácie je totiž veľmi pravdepodobné, že podobné prípady sa dejú aj v iných zariadeniach a doplácajú na to najmä pacienti.