Kauza cícerovej nátierky nekončí. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici dnes oznámil, že nemecké laboratórium identifikovalo vo vzorkách Clostridium botulinum typ A.
Výrobca nátierky, spoločnosť Alfa Bio, vzápätí reagovala tým, že nerozumie, prečo RÚVZ pokračuje v skúmaní odobratých vzoriek zo smetného koša.
„Nerozumieme tomu, považujeme to za mimoriadne tendenčné a úmyselne poškodzujúce meno našej spoločnosti. Intenzívne zvažujeme právne kroky na ochranu dobrého mena spoločnosti,“ uviedla spoločnosť v stanovisku pre agentúru SITA.
Hlavný hygienik SR Ivan Rovný vysvetlil, že vzhľadom na klinické, epidemiologické a laboratórne zistenia, bol RÚVZ ako orgán štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva povinný plniť úlohy zamerané na ochranu zdravia podľa zákona. Teda upozornením na konzumáciu podozrivej potraviny.
„Uvedené kroky a upozornenie obyvateľov, boli dôležité z hľadiska prevencie. Orgány verejného zdravotníctva nemali v úmysle poškodiť dobré meno výrobcu,“ uviedol Rovný.
Rovný zdôraznil, že všetky laboratórne výsledky originálnych balení cícerových nátierok boli zdravotne bezpečné. Nepredstavovali žiadne zdravotné riziko pre spotrebiteľov.
Testy, ktoré publikuje RÚVZ, boli urobené na vzorkách v odpadkovom koši, kde nemožno teoreticky vylúčiť sekundárnu kontamináciu, alebo nesprávne používanie či skladovanie, keďže matka pacienta povedala, že črievko bolo nafúknuté.
Zhrnutie kauzy Cícerová nátierka
- Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ BB) so sídlom v Banskej Bystrici hlásil v 33. kalendárnom týždni jeden prípad podozrenia na botulizmus u 43-ročného pacienta.
- V rodine boli odobraté zvyšky nátierok v obaloch, ktoré sa nachádzali v odpadkovom koši, boli uchované v umelohmotnej taške určenej na umelohmotný odpad spolu s jednou PET fľašou.
- Laboratórnymi testami, ktoré vykonali laboratóriá RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici z odobratých vzoriek – obsahu z troch použitých obalov Cícerovej nátierky, výrobcu ALFA BIO s.r.o., Kremnička 71, Banská Bystrica (dátum spotreby 21.8.2015), ktoré pacient konzumoval, bolo v obsahu zo všetkých troch použitých obalov detekované suspektné (podozrenie, pozn. red.) Clostridium botulinum. Tento podozrivý nález bol známy až 17.8.2015.
- V domácnosti sa nachádzali aj zvyšky z obalov Koložvárskej kapusty vegetariánskej, ktorú tiež pacient konzumoval, laboratórne výsledky boli negatívne.
- Negatívne bolo aj laboratórne vyšetrenie obsahu Cícerových nátierok odobratých v originálnom balení z tej istej šarže z SMH (Slovenské misijné hnutie).
- Výsledky vyšetrení výrobkov cícerovej nátierky a koložvárskej kapusty odobraté u výrobcu Alfa Bio a v misijnom dome v Banskej Bystrici s dátumom spotreby, ktorý bol uvedený na obaloch výrobkov nájdených v byte postihnutého pacienta vylúčili prítomnosť botulinového toxínu. Analýzu vykonalo akreditované laboratórium Zdravotného ústavu v Ostrave. (informácie od ŠVPS SR)
- Do Zdravotného ústavu v Ostrave, bol 17. 8. 2015 zaslaný na laboratórne vyšetrenie obsah žalúdka. Materiál bol na vyšetrenie zasielaný po 5 dňoch. Výsledok laboratórneho vyšetrenia obsahu žalúdka bol negatívny.
- Na pokyn ÚVZ SR boli informácie na základe negatívnych laboratórnych výsledkov preklasifikované aj v Rýchlom výstražnom systéme pre potraviny a krmivá (RASFF), z výstražnej správy len na informatívnu správu, nakoľko ďalšie vyšetrené vzorky cícerovej nátierky boli zdravotne bezpečné.
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR