Reforma nemocníc, ktorú v stredu schválila vláda, je podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) experimentom na pacientoch. Odborári tiež tvrdia, že situáciu v zdravotníctve ešte viac zhorší.
Nedomyslená reforma
Označujú ju celkovo za nedomyslenú, o čom podľa ich slov svedčí aj obrovský počet pripomienok v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Tie navyše neboli akceptované ani dostatočne spracované, čo je tiež dôkazom absentujúcej diskusie.
Reforma zdravotníctva dostala na vláde zelenú. Budú sa rušiť nemocnice? (video)
Optimalizácia siete nemocníc nerieši príčiny, ale následky. „Takto nastavená optimalizácia siete nemocníc problémy neodstráni, len prinesie ďalšie,” uviedol predseda združenia Peter Visolajský. Sestier aj lekárov bude treba viac, čo ukázala napríklad centralizácia nemocníc v Dánsku.
Neodborný experiment na pacientoch
Po reforme tam potrebovali podstatne viac nových zdravotníckych pracovníkov, avšak zmeny nemocníc pripravované Ministerstvom zdravotníctva SR sa podľa Visolajského stratifikácii nemocníc v Dánsku nepribližujú.
K reforme zdravotníctva majú koaliční partneri stále pripomienky, Sme rodina ju nepodporila
„Pri takzvanej optimalizácii siete nemocníc neustále počúvame od ministerstva zdravotníctva, ako je cieľom, aby sa zložité operácie a výkony robili len na oddeleniach či v nemocniciach, ktoré v daných výkonoch majú dostatočné skúsenosti. Centralizácia náročných výkonov je už dávno trend medicíny a mnohoročná prax aj v slovenských nemocniciach. Zhodneme sa teda, že náročné výkony na pacientoch patria len do rúk skúsených odborníkov,“ hovorí šéf odborárov.
Pýta sa, či ministerstvo zdravotníctva ukázalo doterajšie skúsenosti a prax autorov pripravovanej takzvanej optimalizácie siete nemocníc, na akých projektoch doteraz pracovali, pri akých reformách boli a aké majú tieto reformy výsledky, akú majú autori týchto plánov politickú či odbornú zodpovednosť? Aj preto LOZ považuje vládou odobrené zmeny nemocníc za neodborný experiment na pacientoch.