Tvorcom robota je tím pod vedením Jána Bačíka z košickej Technickej univerzity.
Nemocnica Košice – Šaca v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE), Katedrou elektrotechniky a mechatroniky dnes slávnostne uviedla do skúšobnej prevádzky mobilného transportného robota novej generácie.
Pathfinder je autonómny robot novej generácie určený na transport materiálu medzi jednotlivými pracoviskami v medicínskom prostredí.
Jeho tvorcom je tím pod vedením Jána Bačíka z košickej Technickej univerzity.
„Jedinečnosť systému spočíva v jeho unikátnom navigačnom systéme, ktorý sa podobá navigačným systémom v autonómnych vozidlách. Pre svoju navigáciu využíva dáta z viacerých senzorov, ktoré sú umiestnené na jeho palube. Tieto dáta následne robot spracuje a vyhodnotí svoju pozíciu v rámci budovy vo virtuálnej mape,“ ozrejmil fungovanie samotného robota jeho tvorca.
Mapu si pamätá
Najväčšou výhodou tohto systému je podľa neho skutočnosť, že pri jeho implementácii a používaní sa všetko deje virtuálne a nie sú potrebné žiadne zásahy do infraštruktúry nemocnice, akými sú napríklad umiestnenie indukčných vedení v podlahe, či lepenie rôznych typov vizuálnych navigačných čiar.
„Ak chce obsluha zmeniť trasu robota, jednoducho si ju prekreslí v mapovom editore. Najväčšou výzvou pri zavádzaní robota do praxe bol jeho autonómny presun pomocou výťahu cez jednotlivé poschodia,“ prezradil detaily Bačík.
Katedra elektrotechniky a mechatroniky Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) TUKE sa zaoberá výskumom v oblasti mobilnej robotiky a dlhodobo sa snaží o transfer výsledkov výskumu do praxe.
„Nemocnicu Košice – Šaca sme si ako partnera vybrali práve pre jej snahu zavádzať inovácie v medicíne. Našou spoločnou motiváciou bolo zníženie pracovného zaťaženia zdravotníckeho personálu,“ dodala vedúca katedry Daniela Perduková.
Možno prídu aj ďalšie
„V našej nemocnici robíme všetko pre to, aby pacient a starostlivosť o neho boli na prvom mieste. V nemalej miere nám v tejto snahe napomáha moderné prístrojové vybavenie ako aj zavádzanie inovácií v medicínskej praxi. K takým sa práve dnes zaradí aj spoločný projekt nemocnice a Technickej univerzity v Košiciach,“ povedal riaditeľ šačianskej nemocnice Ján Slávik.
Pathfinder podľa neho prispeje k optimalizácii interných procesov prostredníctvom automatizácie nemocničnej logistiky a časom možno k nemu pribudnú ďalšie podobné roboty, napríklad na rozvoz stravy.
Zdravotníci tak získajú viac priestoru pre tých, ktorí ich starostlivosť nevyhnutne potrebujú, pre pacientov nemocnice.
Ako uviedla Perduková, vývoj robota trval tímu vedeckých pracovníkov a doktorandov rok a stál okolo 20 000 eur. Pokiaľ sa robot v skúšobnej prevádzke osvedčí, budú sa snažiť, aby sa dostal aj do komerčnej výroby.
Tento unikátny transportný systém dostala nemocnica od Technickej univerzity do daru. Podľa Bačíka ide o funkčný prototyp, pričom tím už pracuje na jeho ďalšom vývoji a inovácii.