V Národnom onkologickom ústave (NOÚ) predstavili projekt 100 statočných. Podľa vyjadrenia hovorkyne NOÚ Martiny Šoltésovej pomôže ústavu získať nových pravidelných darcov krvných doštičiek.
Začalo to prieskumom
Projekt vznikol ako dobrovoľnícka iniciatíva. Onkologický pacient Andrej Minárik spolu s darcom Martinom Mojzešom zisťovali, prečo ľudia nedarujú krvné doštičky. „Existuje veľmi veľa ľudí, ktorí môžu darovať a veľmi jednoducho zachrániť život, ale nevedia, že sa to dá,“ komentoval Minárik výsledky prieskumu, ktorý realizovali už v minulom roku a zapojili doň asi päťsto respondentov. Preto spolu s Mojzešom a Silviou Blahútovou Nagyovou navrhli ústavu realizáciu projektu.
Darovanie môže zachrániť život
„U onkologických pacientov často dochádza k zníženiu počtu krvných doštičiek,“ uviedol primár laboratórnej hematológie a transfúziológie NOÚ Ján Gyárfáš. Podľa jeho slov je to spôsobené chorobami kostnej drene alebo chemoterapiou. Potrebujú ich, aby prežili terapiu.
Krv sa skladuje niekoľko týždňov, ale krvné doštičky môžu používať len päť až sedem dní, preto potrebujú podľa Gyárfáša pravidelných darcov. V porovnaní s bežným darcovstvom krvi sa môžu doštičky darovať častejšie. Zatiaľ čo krv sa dá darovať štyrikrát za rok a odber často nie je dlhší ako desať minút, doštičky môžete darovať dvanásťkrát. Odber trvá asi jednu hodinu a zvyšok krvi vrátia späť darcovi, vysvetlil rozdiel primár oddelenia.
Prví statoční
Ako prví sa do projektu zapojili manželia Ľubomíra a Tomáš Kertészovci. „Vedomie, že môžem pomôcť a mňa to nič nestojí, stojí za to,“ zdôvodnil Tomáš svoju účasť. Bolesť pri tom necítil. Ľubomíra sa zapojila už do prvého prieskumu, zaujalo ju to, a preto sa stala darkyňou.
Dobrovoľníci informácie o projekte zverejňujú aj na internetovej stránke www.100statocnych.sk. Minárik upozornil, že pred odberom je lepšie vopred kontaktovať oddelenie, aby si na nich našli dostatok času.