Predpokladá to návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú v stredu odsúhlasili ministri.
Povinnosti poistencov pri zmene zdravotnej poisťovne by sa mali skresať. Mala by im totiž ubudnúť povinnosť vracať predchádzajúcej zdravotnej poisťovni svoj preukaz.
Predpokladá to novela zákona o zdravotnom poistení, ktorú v stredu schválila vláda. „V prípade preukazu poistenca je tento po vrátení tak či onak znehodnotený. Po začatí využívania preukazov poistencov s čipom bude tento znefunkčnený,“ uvádza sa v dôvodovej správe.
Ministerstvo zdravotníctva SR poznamenalo, že zdravotné poisťovne po zániku poistného vzťahu preukazy poistencov nepotrebujú a poistencov táto povinnosť zbytočne zaťažuje.
Ani hlásenie lekárovi
Zmenu poisťovne by tiež už nemuseli hlásiť svojmu lekárovi.
„Na webovom sídle Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je verejne dostupný centrálny register poistencov a súčasne pri spracovaní faktúr to vedia zdravotné poisťovne poskytovateľom oznámiť, obvykle už v okamihu spracovania ich zúčtovacích dávok,“ konštatoval rezort.
Novela zákona by mala okrem iného predĺžiť lehotu na preplatenie nákladov cezhraničnej zdravotnej starostlivosti z troch na šesť mesiacov. Úprava má zabrániť situáciám, kedy poistenec nemohol požiadať o refundáciu vynaložených nákladov za zdravotnú starostlivosť poskytnutú v inom členskom štáte, pretože poskytovateľ z iného členského štátu mu nevydal účtovný doklad do troch mesiacov od poskytnutia zdravotnej starostlivosti.
Právna úprava vychádza z podnetov zdravotných poisťovní, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a poistencov, pričom by mala vyriešiť problémy vyplývajúce z aplikačnej praxe.
Okrem iného novela spresňuje určenie osoby povinne verejne zdravotne poistenej v systéme SR (nezaopatrený manžel/manželka osoby, ktorá je účastníkom systému sociálneho zabezpečenia v inom členskom štáte; nezaopatrené deti, ktoré majú aspoň jedného zákonného zástupcu zúčastneného na systéme verejného zdravotného poistenia).