Prevencia rakoviny hrubého čreva má byť prioritou zdravotnej politiky, hovorí gastroenterologická spoločnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Creva
Foto: Thinkstock

Prevenciu rakoviny hrubého čreva považuje Slovenská gastroenterologická spoločnosť (SGS) za najvyššiu prioritu zdravotnej politiky na Slovensku. Odbornú verejnosť a relevantné politické sily preto vyzvala k prijatiu viacerých opatrení smerujúcich k jej zlepšeniu.

Podporu tejto aktivite postupne vyjadrujú viaceré subjekty vrátane Ministerstva zdravotníctva SR, politických strán, lekárov, expertov na zdravotnícku politiku, ale aj pacientskych združení.

V mene spoločnosti by som rád vyjadril poďakovanie všetkým tým, ktorí výzvu už podporili. Verím, že spoločne inšpirujeme aj ďalšie inštitúcie či jednotlivcov. Veľmi si vážime, že táto téma nie je ľahostajná a pridávajú sa k nám relevantné inštitúcie. Spolu vieme urobiť viac v prevencii rakoviny hrubého čreva. Naši pacienti sa na nás spoliehajú,“ uviedol vedecký sekretár SGS Tibor Hlavatý.

Vieme urobiť viac

Výzva Vieme urobiť viac v prevencii kolorektálneho karcinómu je apelom k zlepšeniu spolupráce relevantných inštitúcií smerujúcej k zavedeniu konkrétnych krokov do preventívnej praxe.

SGS má za cieľ podporiť hradenú preventívnu kolonoskopiu u rizikových pacientov, zabezpečiť dostupnú a bezbolestnú kolonoskopiu každému rizikovému pacientovi, ktorý si zvolí túto formu skríningu.

Spoločnosť chce tiež vyčleniť prostriedky z verejných zdrojov na zvýšenie informovanosti verejnosti o potrebe prevencie rakoviny hrubého čreva a uhrádzať indikovaným pacientom v adekvátnej výške kolonoskopické výkony na špecializovaných pracoviskách.

Ministerstvo zdravotníctva víta aktivitu Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prispieť organizovanou spoluprácou k zníženiu počtu odvrátiteľných úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka v podmienkach, ktoré sa za posledné 4 roky darí etablovať aj na najvyššej politickej úrovni v rámci rezortu zdravotníctva,“ konštatoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Stanislav Špánik.

Kolonoskopia zachraňuje životy

Preventívna kolonoskopia, ktorú stačí absolvovať raz za 10 rokov, podľa odborníkov zachraňuje životy.

Pravidelné kolonoskopické vyšetrenie môže byť významným prostriedkom boja s onkologickým ochorením, najmä u rizikových pacientov. Rakovina hrubého čreva vyrastá z nezhubných polypov. Preventívna kolonoskopia ich dokáže zachytiť v 98 % prípadov. Navyše je možné ich bezbolestné odstránenie už počas kolonoskopického vyšetrenia, čím sa zabráni rozvoju rakoviny hrubého čreva,“ uzavrel prezident SGS Martin Huorka.

Spoločnosť naďalej apeluje na všetky relevantné inštitúcie, ale aj jednotlivcov pôsobiacich v oblasti zdravotníctva, aby vyjadrili podporu výzve Vieme urobiť viac.

Slovenská gastroenterologická spoločnosť

Je kolektívnym členom Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS). SGS SLS je odborno-vedecká lekárska spoločnosť, ktorej hlavným poslaním je rozvoj slovenskej gastroenterológie, prenos najnovších odborných poznatkov do vzdelávania a praxe, podpora výskumu ako aj iniciovanie pozitívnych zmien v starostlivosti o pacientov.

Združuje 510 členov, prevažne lekárov – gastroenterológov, lekárov príbuzných špecializácií, odborných gastroenterologických sestier a iných zdravotníckych pracovníkov.

V súčasnosti sa SGS aktívne podieľa v rámci Národného onkologického programu na realizácii národného skríningu kolorektálneho karcinómu. V rámci tohto projektu sa usiluje o rozšírenie preventívnych kolonoskopických vyšetrení najmä v rizikových skupinách a zlepšenie kvality a komfortu kolonoskopických vyšetrení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin HuorkaTibor Hlavatý
Firmy a inštitúcie Slovenská gastroenterologická spoločnosť SGS