V piatok z tepla skolabovalo 115 ľudí. Ako informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, väčšina z nich bola po ošetrení transportovaná do nemocnice.
Najstaršou pacientkou bola 94-ročná žena, najmladším pacientom len 6-ročné dieťa. „Za posledných 10 dní potrebovalo pomoc záchranárov v súvislosti s tropickými teplotami viac ako 800 ľudí,“ dodala Krčová.
Dôležitá je prevencia
Extrémne teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, aj pre mladého zdravého človeka. Samozrejme, tie najohrozenejšie skupiny sú deti, seniori, tehotné ženy a chronickí pacienti, najmä kardiaci a diabetici.
„Platí, že počas horúčav by sme sa mali vyhýbať nadmernej fyzickej aktivite a slnku, dodržiavať pitný režim a pri športe v exteriéri by sme nemali preceňovať sily a podceňovať počasie,“ konštatovala Krčová.
Kolaps z tepla spôsobuje najmä zanedbanie základnej prevencie. V horúčavách by sme preto mali nosiť ľahký odev, nezabudnúť na pokrývku hlavy, zbytočne sa nevystavovať slnečným lúčom od 11-tej do 15-tej hodiny a dbať na dostatočný pitný režim.
Káva je močopudná
Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre tekutín, ideálne čistú vodu. Vhodná je aj minerálna voda, nie však ako primárny zdroj tekutín, ako aj bylinkové čaje, či riedené ovocné a zeleninové šťavy.
„Pozor na kávu. Je močopudná. Za šálkou kávy by mal nasledovať pohár vody. Vyhýbať by sme sa mali aj presladeným nápojom a alkohol len s mierou,“ konštatovala Krčová.