Asociácia zdravotných poisťovní SR hodnot prvý rok pôsobenia Tomáša Druckera ako ministra zdravotníctva pozitívne. Uviedla to výkonná riaditeľka AZP Katarína Kafková. „Priniesol do tohto neľahkého rezortu slušnosť, otvorenosť, snahu o spoluprácu všetkých stakeholderov, rozvahu, či manažérske zručnosti,“ vymenovala.
Za cieľ si podľa nej postavil riešenie mnohých problémových oblastí, ktoré vyžadujú širokú diskusiu. „Jeho pôsobenie v pozícii krízového manažéra určite nie je ľahké, snaží sa však riešiť aj všetky negatívne udalosti, ktoré aktuálne rezonujú vo verejnosti,“ všimli si poisťovne.
Komunikuje a hľadá kompromis
Pozitíva vidí AZP najmä v komunikácií naprieč celým sektorom, v hľadaní kompromisných riešení za účasti všetkých, ktorých sa pripravované zmeny týkajú.
Významným úspechom je podľa poisťovní aj prijatie novely zákona, ktorého cieľom je zabezpečenie dostupných liekov pre slovenských pacientov.
Ďalšími úspechmi sú aj zavádzanie kontroly nad finančnými prostriedkami určenými na nákup prístrojovej techniky pre nemocnice, zmena zloženia riadiacich a dozorných orgánov, či už vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou alebo v nemocniciach.
„Taktiež podpora zavedenia platobného mechanizmu DRG je nesporná a bez nej by sa DRG v tomto roku nepodarilo zaviesť,“ zdôrazňuje Kafková.
Problém je v dlhoch
Najväčším problémom v zdravotníctve je enormné zadlženie nemocníc a aktuálne aj nepriaznivý vývoj hospodárenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Finálne riešenie by podľa AZP malo zachovať zdravé konkurenčné prostredie medzi všetkými tromi zdravotnými poisťovňami a priniesť viac transparentnosti do vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
„Taktiež sme nezaznamenali výraznejší posun vo významnom projekte e-Health,“ upozorňujú poisťovne.
Minister zdravotníctva by si podľa nich určite zaslúžil väčšiu podporu ministerstva financií pri dofinancovaní sektora a viac pozornosti aj iných rezortov. „Aby sa nestávalo, že budeme prijímať novú legislatívu, ktorá v konečnom dôsledku poškodí slovenské zdravotníctvo – napráklad novela Exekučného poriadku, ktorá môže spôsobiť výpadok vo financovaní zdravotníctva,“ varujú poisťovne.
Prijímané populistické zmeny legislatívy podľa nich na jednej strane znižujú príjmy do zdravotníctva a na strane druhej zvyšujú náklady na zdravotnú starostlivosť, čím sa zvyšuje nerovnosť, ktorá spôsobuje problémy u stakeholderov.
„Vnímame aj ohlasy odbornej verejnosti, ktorá sa po predstavení smelých plánov čoraz viac dožaduje aj konkrétnych činov,“ naznačuje AZP.
Poisťovne odporúčajú Druckerovi, aby nepoľavil zo svojich predsavzatí a plánov, aby dokázal čeliť politickým tlakom a aby pokračoval v plnení všetkých projektových úloh, ktoré si ministerstvo zdravotníctva postavilo na toto štvorročné volebné obdobie.