- aktualizované 18. decembra, 15:48
Aktuálne čísla týkajúce sa ochorenia COVID-19 sú podľa odborníkov najhoršie, aké sme kedy videli. Skonštatoval to na piatkovej tlačovej konferencii infektológ Pavol Jarčuška. Počty nakazených sú rekordné a situácia nie je vôbec priaznivá, pričom vysoká je aj 14-dňová incidencia.
Zdvojnásobil sa počet úmrtí, priemerne zomrie cez 60 pacientov denne a stúpa aj počet hospitalizovaných pacientov. V rámci 7-dňovej incidencie ani jeden kraj neeviduje pokles, všetky majú nárast. Taktiež podľa Jarčušku dramaticky stúpa počet pacientov infikovaných vo veku nad 65 rokov.
Viac o téme: Koronavírus
Kým pôvodne ich bývalo okolo 2-tisíc, aktuálne je to takmer 3-tisíc. To podľa Jarčušku predpovedá, aká situácia bude v nemocniciach v najbližších dňoch, teda v období sviatkov.
Obsadenosť lôžok je nadpolovičná
V rámci online záznamu na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), ktorý je v karanténe, taktiež skonštatoval, že situácia na Slovensku je veľmi vážna a že taký počet pacientov s ochorením COVID-19 sme ešte v nemocniciach nemali.
V trnavskej nemocnici stúpa počet infikovaných lekárov, hospitalizácií je však menej
Ako pokračoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura, lôžok vyhradených pre covidových pacientov je okolo 4-tisíc, aktuálne je obsadenosť zhruba 2 200 lôžok a z reprofilizovaných je to 63 percent.
Väčšina ľudí umiera v nemocnici
„Očakávame v najbližších dňoch nárast aj na ventilovaných lôžkach, ktorý bude výraznejší,“ povedal Stachura. Čísla narastajú podľa neho viac-menej v každom kraji, najkritickejšia situácia je naďalej v Trenčianskom kraji, ďalej v Prešovskom kraji, ale aj v Nitrianskom kraji. Kým napríklad Žilinský kraj bol stabilný, aktuálne začína naberať na intenzite.
Rastú aj úmrtia. Slovensko eviduje vyše 1 800 úmrtí s priamou alebo nepriamou súvislosťou s COVID-19, pričom väčšina umiera v nemocnici. Rezort zdravotníctva očakáva, že do konca roka bude okolo 3-tisíc hospitalizovaných pacientov, 230 pacientov očakávajú v kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii.
„Vyzývam špecialistov aj študentov medicíny, aby pomohli situáciu aj počas vianočných sviatkov zvládnuť,“ dodal Stachura.