Počet transplantácií srdca na Slovensku stagnuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NÚSCH
Foto: SITA / Marko Erd

Podľa zástupcov Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb hlavným dôvodom je nedostatok darcov.

Počet transplantácií srdca v Slovenskej republike stagnuje v ostatnom čase na úrovni približne 20 ročne, čo zďaleka nezodpovedá počtu čakateľov. Zhodnotila to v utorok na tlačovej konferencii primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Eva Goncalvesová.

Hlavným dôvodom je podľa nej nedostatok darcov. „Každý úspešný transplantačný program závisí od identifikácie potenciálneho darcu,“ poznamenala.

Rozsah skúseností aj výsledky programu transplantácie srdca v NÚSCH sú podľa primárky porovnateľné s najvyspelejšími pracoviskami v Európe.

Závisia od ochoty lekárov v menších nemocniciach

Prednosta kliniky kardiochirurgie NÚSCH Michal Hulman podotkol, že ústav je v prípade darcovstva odkázaný na aktivitu lekárov v menších nemocniciach, v okresných nemocniciach.

„Pokiaľ lekár v nemocnici napríklad v Lučenci neidentifikuje potenciálneho darcu a nenahlási ho niekde ďalej, tak my o toho darcu prídeme. Takže to je jeden z hlavných dôvodov,“ objasnil.

Veľakrát sú problémom aj príbuzní, ktorí nedajú súhlas na použitie orgánov.

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) má za sebou už 311 úspešných transplantácií srdca (299 dospelých pacientov a 12 detí). Taktiež prebral do dlhodobej starostlivosti 72 slovenských občanov, ktorí podstúpili transplantáciu srdca v zahraničí, prevažne v Českej republike do roku 1998. K 31. decembru 2017 bolo na čakacej listine na transplantáciu 51 pacientov.

Počas minulého roka bolo ohlásených 36 potenciálnych darcov srdca. NÚSCH si pripomína 20. výročie založenia Programu transplantácie srdca na Slovensku a prvej úspešnej transplantácie srdca v ústave v novodobých dejinách samostatnej SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôb