Počet amputácií končatín pre diabetickú nohu na Slovensku stúpa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
||
Foto: GettyImages
V roku 2016 bolo na Slovensku vykonaných 3 886 amputácií.

Počet amputácií končatín v dôsledku tzv. diabetickej nohy na Slovensku rastie. Informoval o tom predseda Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED Vladimír Mičieta na stretnutí s novinármi.

Počet amputácií podľa asociácie dodávateľov stúpa aj napriek tomu, že vďaka medicínskym inováciám a zdravotníckym pomôckam existujú možnosti, ako úspešne pomáhať pacientom s týmto zdravotným problémom.

Strašné číslo

V roku 2016 bolo na Slovensku vykonaných 3 886 amputácií, čo je oproti roku 2012 nárast o 793 amputácií končatín.

V porovnaní s ČR, kde od roku 2013 do roku 2016 klesol počet amputácií z 11 168 na 9 969, na Slovensku podľa SK+MED zaznamenávame opačný trend.

„To číslo je na 21. storočie strašné“ povedal Mičieta.

Ako uviedol, pacienti nedostávajú adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

Noha_rana_diabetes.jpg
Foto: SK+Med

Dá sa to zredukovať

Podľa intervenčného rádiológa a primára endovaskulárneho programu kliniky CINRE v Bratislave Tibora Balázsa je dôležitá najmä osveta a informovanosť o možnostiach liečby diabetickej nohy.

Zlepšením prístupu k pomôckam a inováciám, preventívnymi opatreniami či včasnou diagnostikou je podľa neho možné u diabetikov zredukovať počet amputácií končatín.

Endovaskulárne metódy spočívajúce vo vystužení cievy stentom či cievnej rekonštrukcii podľa SK+MED dokážu zachrániť končatinu pred amputáciou až v 92 % prípadov.

Čím skoršia liečba, tým nižšie náklady

Ako informovala asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok, v záujme zastavenia negatívneho trendu by malo byť prioritou zdravotných poisťovní a ministerstva zdravotníctva zefektívniť manažment pacientov. Mali by mať prístup nielen k revaskularizačnej terapii, ale aj ku komplexnému procesu hojenia rán.

Na Slovensku však podľa SK+MED neexistujú štandardy pre liečbu tohto ochorenia, aby sa zachytilo včas a prostredníctvom dostupných zdravotných pomôcok tak, aby bol stav pacientov stabilizovaný.

Ako zdôraznil Balázs, neskoré zachytenie prípadov znamená aj vyššie náklady.

Chirurg Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Marián Rošák upozornil, že endovaskulárna metóda liečby alebo nákladnejšie procesy pre liečbu rán síce pre poisťovňu znamenajú vyššie platby, no v dlhodobom horizonte by pri amputácii zaplatili omnoho viac.

Amputacia

Amputácia navyše značne obmedzí pohyblivosť pacientov, čím sa otvorí cesta k dekubitom a teda ďalším ranám.

Pacienti po amputácii preto podľa Mičietu neprežívajú dlho.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tibor Balázs
Firmy a inštitúcie CINRESK+MED Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok