Núdzový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vo štvrtok zišiel, aby po druhý raz v priebehu niekoľkých týždňov zvážil, či vyhlásiť šíriace sa opičie kiahne vo svete za ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu.
Vedci sa nevedia zhodnúť
Niektorí vedci tvrdia, že medzi epidémiami v Afrike a vo vyspelých štátoch sú výrazné rozdiely, čo komplikuje akýkoľvek koordinovaný postup.
Na Slovensku je potvrdený už druhý prípad opičích kiahní
Kým africkí predstavitelia tvrdia, že epidémiu na kontinente už riešia ako núdzovú situáciu, odborníci inde vo svete to nepovažujú za nevyhnutné.
V Británii dokonca nedávno znížili hodnotenie choroby pre jej nie príliš veľkú závažnosť.
Ochorenie dostanú zväčša muži
Opičie kiahne sa už desaťročia bežne objavujú v strednej a západnej Afrike, ale až do predminulého mesiaca nebolo známe, že by toto ochorenie spôsobilo výrazné šírenie vo viacerých krajinách súčasne a zahŕňalo ľudí bez cestovateľských spojení s kontinentom.
Prevažná väčšina prípadov je u mužov, ktorí sú gejovia, bisexuáli alebo majú sex s inými mužmi a viac ako 80 percent prípadov je v Európe.
V súčasnosti je na svete takmer 15-tisíc prípadov opičích kiahní. Zatiaľ čo Spojené štáty, Británia, Kanada a ďalšie krajiny nakúpili milióny vakcín, žiadna nešla do Afriky, kde závažnejšia verzia opičích kiahní už zabila viac ako 70 ľudí. Bohatšie krajiny zatiaľ nehlásia žiadne úmrtia na opičie kiahne.