Ochorenie COVID-19 prepuklo koncom roka 2019 a hoci sa už vďaka vakcínam a vývoju vírusu nepovažuje za globálnu hrozbu, naďalej sa objavujú rôzne varianty. To je prípad variantu XEC, ktorý sa teraz rýchlo sa šíri po celom európskom kontinente.
Viac o téme: Koronavírus
Ako referuje web marca.com, prvýkrát ho zaznamenali vlani v júni v Nemecku a za štyri mesiace bolo vo svete viac ako 1 115 prípadov tohto variantu. To spôsobilo, že zdravotnícke orgány sa rozhodli zdieľať viac údajov s cieľom pomôcť obyvateľom prijať potrebné preventívne opatrenia, pretože variant sa považuje za vysoko nákazlivý.
Prípadov COVID-19 na Slovensku pribudlo. Čo odporúčajú hygienici v prípade ochorenia?
Najbežnejšie a najdôležitejšie príznaky tohto variantu XEC sú: častý kašeľ, vysoká horúčka, ťažkosti s dýchaním, extrémna únava, strata čuchu a chuti, bolesť svalov, upchatý nos, bolesť hlavy, nádcha, vracanie a hnačka.
V najvážnejších prípadoch je potrebná hospitalizácia, preto je jeho včasné odhalenie kľúčové, pretože si ho možno zameniť s nádchou alebo chrípkou.
Predpokladá sa, že variant XEC je teraz prevládajúcim v Európe a jeho rozšírenie je to, čo upútalo pozornosť odborníkov. Stále však nie je známe, nakoľko je nebezpečný v porovnaní s inými kmeňmi, ktoré sa predtým objavili v posledných mesiacoch a rokoch.
Vakcíny by v zásade mali slúžiť na zmiernenie účinkov variantu. To však nezabráni tomu, aby jeho expanzia pokračovala prinajmenšom počas celej zimnej sezóny, v ktorej sa predpokladá jeho narastajúci výskyt.