Slovenské zdravotníctvo a špeciálne primárna starostlivosť potrebujú podľa Bendovej nové, efektívne nastavenie.
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská vymenovala 15. mája do funkcie hlavnej odborníčky pre všeobecné lekárstvo Janu Bendovú, na 5-ročné funkčné obdobie. Informovala o tom Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva, ktorej je Bendová členkou.
Primárna starostlivosť potrebuje nové nastavenie
Bendová pracuje dvanásť rokov ako všeobecná lekárka v ambulancii vo Veľkom Bieli. Je školiteľkou študentov medicíny, ako aj rezidentov v odbore všeobecné lekárstvo. Okrem klinických skúseností má aj skúsenosti s výskumom v primárnej praxi. Aktívne pracuje aj v Svetovej organizácii všeobecných lekárov WONCA.
„Slovenské zdravotníctvo a špeciálne primárna starostlivosť potrebujú nové, efektívne nastavenie. Dostali sme sa do bodu, kedy už nie je čas na prázdne reči. Aby všetci pacienti dostali kvalitnú starostlivosť, zodpovedajúcu vyspelej európskej krajine a všeobecní lekári mohli pracovať v dôstojných podmienkach, potrebujeme konštruktívnu kritiku s návrhom riešení, ktoré vychádzajú z každodennej praxe,“ reagovala nová hlavná odborníčka. Zároveň deklarovala, že je pripravená komunikovať na všetkých úrovniach, aby sa riešenia začali skutočne realizovať.
Ambulantní poskytovatelia aj komora lekárov sú spokojní
Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) prijal vymenovanie Bendovej za hlavnú odborníčku pre všeobecné lekárstvo s potešením a zároveň s výzvou zlepšiť postavenie všeobecných lekárov na Slovensku.
„Bendová ako poskytovateľ všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti pre dospelých je aktívnym členom ZAP. Vyjadrujeme presvedčenie, že ide o človeka, ktorý je pripravený a dokáže realizovať pozitívne zmeny v prospech celého segmentu všeobecného lekárstva,“ uviedol zväz v stanovisku.
Bendová bola nominovaná na spomínaný post aj zo strany Slovenskej lekárskej komory. Jej vymenovanie na túto pozíciu vníma preto komora veľmi pozitívne.
„Z pohľadu jej odborných medicínskych skúseností, poznania medzinárodnej problematiky svojho odboru, aktívnym prístupom a zapájaním sa do riešenia problémov primárneho kontaktu, do legislatívneho procesu, ale i svojim ľudským prístupom, povahovými vlastnosťami, postojom, vytrvalosťou a energiou môže byť tým človekom, ktorý je schopný naštartovať činnosť a pozdvihnúť úroveň segmentu všeobecného praktického lekárstva na Slovensku,“ konštatoval prezident SLK Marian Kollár.