Nevedeli sme, že zdravotníctvo naše rýchlotesty nepotrebuje a za cenami si stojíme, tvrdí Lacorp

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavirus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Lacorp si za svojimi cenami a ponukou stojí. V stanovisku k zmluvám so Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR o tom informoval konateľ spoločnosti Lacorp Jozef Kuric.

„Presné kritériá rozhodovania o objednaných počtoch a zložení objednávky nepoznáme. Nepoznáme ani našich konkurentov pri týchto rokovaniach. Tak, ako sme do včera nevedeli, že naše rýchlotesty zdravotníctvo nepotrebuje,“ uviedol Kuric.

O pľúcne ventilátory a výterové testy nebol záujem

Spoločnosť Lacorp podľa jeho konateľa po úvodnom osobnom jednaní oslovila SŠHR, následne sa vyšpecifikovala ponuka a po dvoch rokovaniach s komisiou pre verejné obstarávanie aj zazmluvnený zoznam vecí, ktoré si SŠHR 13. marca objednala.

Viac k téme Koronavírus

Rovnaký proces prebehol aj pri druhej zmluve. Lacorp ponúkal aj pľúcne ventilátory a nemocničné „výterové“ testy, o ne však podľa Kurica záujem nebol. Ako uviedol, všetok zazmluvnený materiál Lacorp dodá v priebehu tohto a budúceho týždňa.

Po nedeľňajšej dohode s čínskymi partnermi spoločnosť ponúkla Správe štátnych hmotných rezerv vypustiť rýchlotesty zo zmluvy, prípadne upraviť objednaný počet.

Urobila tak po tom, ako omyl pri objednávke a podpise zmluvy pripustil aj odvolávaný predseda SŠHR Kajetán Kičura a zástupcovia vlády konštatovali, že ich naše zdravotníctvo nepotrebuje.

Ceny bez cla a skladových poplatkov

Lacorp však potrebuje túto záležitosť definitívne verifikovať do stredy, potom už bude rýchlotesty postupne naskladňovať, teda prepravovať na príslušné čínske letisko, aby si splnili zmluvné záväzky voči SR.

Na tlačovej besede prezentovaná cena od dvoch do piatich eur za balíček certifikovaného rýchlotestu je pri dodávke tohto typu tovaru od renomovaného výrobcu podľa Lacorp úplne nereálna.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Čo sa týka cien, ktoré sú násobne nižšie ako ponúkané spoločnosťou, ide podľa Lacorpu o nepreverených výrobcov, prípadne necertifikované výrobky. Ďalšou možnosťou sú okrem iného dlhý, prípadne negarantovaný čas dodania, či malý objem.

„Lacnejšie ceny v médiách sú najčastejšie ceny pri odbere produktu priamo zo skladu či z továrne, kde práve sú, bez cla, bez skladových poplatkov, bez dopravy a bez manažmentu na strane dodávateľa,“ uzavrel Kuric.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kajetán Kičura
Firmy a inštitúcie LacorpŠHR Štátne hmotné rezervy