Nemocnica Svet zdravia v Galante sa o akútnych pacientov postará v nových priestoroch urgentného príjmu, ktorý je umiestnený na jednom podlaží s rádiodiagnostickým pracoviskom a oddelením anestéziológie a multiodborovej intenzívnej medicíny.
Takýto koncept urgentného príjmu šetrí podľa jeho vedúceho lekára Jozefa Fatrsíka cenné minúty a sekundy pri záchrane pacienta, ktorého záchranné zložky privezú v ohrození života.
Hot floor
Na oddelení pribudla aj resuscitačná miestnosť a novinkou je aj zavedenie moderného systému na triedenie pacientov.
S redukciou detských pohotovostí súhlasí aj lekárska komora, situácia je alarmujúca a chýbajú stovky pediatrov
„Dosiahli sme ďalší z míľnikov galantskej nemocnice, keď sme uzatvorili koncept, tzv. hot flooru. Posunuli sme našu sieť opäť niekde ďalej, pretože sa verejne priznávame, že chceme posúvať slovenské zdravotníctvo ďalej,“ povedal generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Radoslav Čuha pri utorkovom slávnostnom otvorení urgentného príjmu.
To sa konalo za účasti ministra zdravotníctva Michala Palkoviča, predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča a primátora Galanty Petra Koleka. Reálne začne urgentný príjem v nových priestoroch fungovať približne o dva týždne.
Šesť observačných lôžok
Prestavba priestorov nového urgentného príjmu sa mala pôvodne začať už v roku 2020, čo však znemožnila pandémia. Práce sa tak začali až v septembri minulého roku, podľa riaditeľky Nemocnice Svet zdravia v Galante Alexandry Pavlovičovej si vyžiadali 1,8 milióna eur.
VšZP bude potrebovať 163 miliónov ako finančnú injekciu. Situácia nie je podľa Krajčího jednoduchá
Celková výška investície do obnovy celého prvého podlažia s urgentným príjmom, rádiodiagnostikou a oddelením anestéziológie a multiodborovej intenzívnej medicíny prevyšuje 5 miliónov eur, z toho približne 3,4 milióna pochádza z eurofondov.
„Až šesť observačných lôžok je monitorovaných kamerami a mikrofónmi, čo znamená, že máme pod kontrolou viac pacientov naraz. Vieme tak rýchlejšie zistiť zmenu pacientovho stavu a zasiahnuť, vidíme aj to, či si napríklad nejde omylom vytrhnúť vnútrožilovú kanylu. Takáto vymoženosť nie je na urgentných príjmoch štandardom,“ povedal vedúci lekár urgentného príjmu galantskej nemocnice Jozef Fatrsík.
Crash room
Na urgente pribudli nové priestranné vyšetrovne pre pacientov s internými, chirurgickými a neurologickými ochoreniami, ktoré sú kompletne vybavené medicínskymi prístrojmi.
Pribudla aj resuscitačná miestnosť pre starostlivosť o pacientov v mimoriadne závažnom stave, tzv. crash room. Zariadená je vybavením podobným tomu, aké má operačná sála.
Nemocnica v Galante poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť približne 120-tisíc obyvateľov. Počet pacientov na urgentnom príjme v ostatných rokoch výrazne stúpol.
Kým v roku 2018 na urgentne prijali približne 18-tisíc pacientov, vlani to už podľa riaditeľky Alexandry Pavlovičovej bolo až 26-tisíc pacientov.
Faktorom, ktorý tento nárast ovplyvňuje, je viac ako 30 domovov dôchodcov v regióne, ale aj veľká koncentrácia priemyselných firiem, v ktorých sa stávajú pracovné úrazy.