Ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom Facebooku upozornilo na „zablúdené“ esemesky z testovania na koronavírus.
Hoaxom môžeme uveriť všetci. Podľa psychológa ich pomáha šíriť aj pocit frustrácie
Na sociálnej sieti sa viacerí Slováci sťažovali na zaslanú SMS správu s výsledkom testu na COVID-19, aj keď na žiadnom teste neboli.
Chyba pri zadávaní telefónneho čísla
Ako ministerstvo informovalo, prípady preverovalo spolu s Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) a vysvetlenie je jednoduché: „ľudia niekedy robia preklepy pri zadávaní svojho telefónneho čísla, preto sa môže stať, že SMS-ka príde na číslo niekoho iného.“
Ako postupovať?
„Ak by vám náhodou prišla SMS-ka s negatívnym výsledkom testu a na teste ste neboli, stačí to jednoducho ignorovať. My sa za chybu ospravedlňujeme, vy môžete byť v kľude,“ uvádza ministerstvo.
Ministerstvo sa spojilo s políciou a influencermi. Šíriteľov hoaxov už ohlasujú aj bežní ľudia
V prípade SMS správy s pozitívnym výsledkom testu sa vám ozve pracovník regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorému oznámite, že došlo k omylu, resp. chybe pri zadávaní čísla.
Tri príbehy Slovákov s pozitívnym testom na COVID-19. Ako sa nakazili?
Hygiena potom dohľadá osobu s pozitívnym výsledkom testu.
Na konšpirácie nie je dôvod
Ako dodáva ministerstvo, nie je to dôvod na vytváranie konšpiračných teórií: „Systém rozposiela SMS-ky automaticky, pri vysokom počte testov sa chyby a preklepy stávajú. Mrzí nás to, aj preto sa snažíme podobné situácie objasniť aj týmto spôsobom.“