Ak parlament schváli vládny návrh novely zákona o liekoch tak, ako je napísaný, umožní to opätovne používať vybrané „jednorazové“ zdravotnícke pomôcky či zdravotnícky materiál. Vyhlásilo to Združenie dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED).
Slovensko v prípade schválenia tohto zákona bude podľa združenia v krajinách EÚ výnimkou. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti budú totiž môcť opätovne použiť u pacientov renovované zdravotnícke pomôcky a špeciálny zdravotnícky materiál, ktorý je určený primárne na jedno použitie.
„V praxi by to znamenalo, že pacient počas operácie dostane takú zdravotnícku pomôcku, ktorá už bola použitá u iného pacienta pri rovnakom alebo podobnom operačnom zákroku,“ informuje združenie.
Neštandardné riešenie
„Návrh zákona je diskriminačný. Ohrozuje bezpečnosť pacienta a Slovensko sa stane „úložiskom“ použitých zdravotníckych pomôcok,“ uviedlo SK+MED.
Aj keď podľa SK+MED zákon predpokladá, že pacient musí byť o takomto kroku vopred informovaný, renovácia už raz použitej zdravotníckej pomôcky, ktorá je vyrobená na jednorazové použitie, je veľmi neštandardným riešením.
Dodávatelia zdravotníckych pomôcok evidujú viac ako 103 miliónov eur nezaplatených pohľadávok
„Už zo samotnej podstaty týchto zdravotníckych pomôcok vyplýva, že sú určené na jednorazové použitie. Rovnako ich definuje aj vládny návrh zákona. Nikde však presne nešpecifikuje, aké zdravotnícke pomôcky budú môcť byť určené na renováciu,“ konštatoval SK+MED.
Sporné ustanovenie žiadajú vypustiť
„Sme presvedčení, že je v záujme pacienta a jeho bezpečnosti poskytnúť mu počas operačného zákroku nepoužitú zdravotnícku pomôcku, ktorá spĺňa aj tie najnáročnejšie kritériá sterility. Prečo by mal jeden pacient dostať novú, nepoužitú zdravotnícku pomôcku a druhý renovovanú?“ pýta sa výkonná riaditeľka SK+ MED Katarína Danková.
Pacienti tým môžu byť podľa združenia vystavení väčšiemu riziku infekcií a pooperačných komplikácií, ktoré súvisia s použitím renovovaných pomôcok.
„Aj preto ustanovenie návrhu zákona, ktoré by umožňovalo renováciu zdravotníckych pomôcok považujeme za neakceptovateľné. Žiadame predkladateľa, aby bol tento paragraf z návrhu zákona vypustený,“ dodala Danková.
Agentúra SITA požiadala o stanovisko ministerstvo zdravotníctva.