Bezplatné antigénové testovanie bude možné aj cez víkendy v mestách a obciach nad päťtisíc obyvateľov. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) vyhlásilo štvrtý a piaty verejný návrh na uzatvorenie zmluvy o spolupráci pri zriaďovaní a prevádzkovaní mobilných odberových miest (MOM) určený poskytovateľom zdravotnej starostlivosti bez ohľadu na ich právnu formu.
Termín je do 1. februára
Rozširuje tak možnosť pre súčasných ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti stať sa súčasťou systému odberných miest na diagnostiku ochorenia COVID-19 aj počas víkendov.
Ako v tlačovej správe informoval komunikačný odbor rezortu zdravotníctva, ministerstvo uzatvorí zmluvu o spolupráci s každým poskytovateľom, ktorý bude súhlasiť so stanovenými zmluvnými podmienkami spolupráce.
Koronavírus: Testy zachytili na Slovensku vyše dvetisíc nakazených, pribudli desiatky mŕtvych
Záujemcovia môžu na štvrtú výzvu reagovať do pondelka 1. februára. Rovnako tak aj na piatu výzvu, ktorá je určená pre už zazmluvnených poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí sú zapojení v systéme a MOM prevádzkujú.
„V súčasnosti je na Slovensku 250 antigénových odberných miest. Týmto spôsobom opäť rozširujeme nielen ich kapacity, ale aj celkový systém mobilných odberných miest, kde má verejnosť zadarmo k dispozícii diagnostické vyšetrenie na ochorenie COVID-19 aj počas víkendov a štátnych sviatkov,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Aspoň šesť dní v týždni
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, s ktorým bude na základe tejto výzvy uzatvorená zmluva o spolupráci, bude zabezpečovať vykonávanie odberu vzoriek biologického materiálu a následnú diagnostiku ochorenia COVID-19 prostredníctvom antigénového testu.
Poskytovateľ bude povinný vykonávať diagnostické vyšetrenia v rozsahu minimálne šesť dní v týždni, z toho minimálne jeden deň bude deň pracovného voľna alebo deň pracovného pokoja, minimálne osem hodín denne, najskôr od 8:00.
Česko zaznamenalo výrazný pokles nových prípadov nákazy koronavírusom, opatrenia zostávajú
Diagnostické vyšetrenia môžu byť vykonávané aj sedem dní v týždni a viac ako osem hodín denne, ak sa tak spoločensky uvedomelý a empatický poskytovateľ vzhľadom na vývoj pandémie a záujem občanov o testovanie takto slobodne rozhodne.
Pričom jeden poskytovateľ nemôže zriadiť viac ako jedno MOM lokalizované v jednom a tom istom meste alebo mestskej časti, (môže zriadiť viac MOM, avšak v rozdielnych mestách a/alebo mestských častiach).
Niektoré miesta majú časenky
Ministerstvo na základe štvrtej výzvy umožňuje poskytovateľovi zriadiť a prevádzkovať MOM v exteriéri alebo v interiéri v ktoromkoľvek meste alebo v ktorejkoľvek mestskej časti, ktorá má viac ako päťtisíc obyvateľov.
Výnimkou sú nasledovné mestá, kde z dôvodu dostatočného pokrytia nie je potrebné zriaďovať nové MOM: Bojnice, Dobšiná, Gelnica, Ilava, Komárno, Liptovský Hrádok, Modra, Námestovo, Nová Baňa, Poltár, Púchov, Rajec, Ružomberok, Sliač, Sobrance, Stupava, Svidník, Šahy, Štúrovo, Topoľčany, Tornaľa, Žarnovica.
V štyroch nemocniciach Žilinského kraja dosiaľ zaočkovali proti COVID-19 polovicu zdravotníkov
Na niektorých mobilných odberných miestach, ktoré sú určené na bezplatné antigénové testovanie, je možné využiť objednávkový systém prevádzkovaný Národným centrom zdravotníckych informácií.
Objednávanie na časenky funguje v rámci odberných miest vo viacerých regiónoch Slovenska. MZ SR upozorňuje, že tieto odberné miesta otestujú len objednaných ľudí.