Ministerstvo podľa časti opozície zlyháva v cenotvorbe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eura_diera.jpg
Foto: Pixabay.com

Poslankyňa hnutia Sme rodina Zuzana Šebová v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 uviedla, že cenotvorbu za výkony by malo robiť ministerstvo zdravotníctva, nie zdravotné poisťovne.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zlyháva v cenotvorbe. Uviedol to v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 poslanec hnutia OĽaNO Marek Krajčí.

„Totiž mnohé koncové – fakultné, štátne nemocnice realizujú výkony, ktoré nemajú nakoniec zaplatené. Hovoríme o ekonomicky oprávnených nákladoch. Toto je naozaj veľký problém a vyhovárať sa na DRG, ktoré vieme, že bude nabiehať mnoho rokov, a dovtedy čakať v tomto marazme zadlžovania sa a nevyriešiť dostatočne kvalitne cenotvorbu, nie je dobrá cesta,“ povedal.

Opatrenia, ktoré sa uskutočnili, podľa neho sú slabé a majú minimálny efekt.

Šebová: Ceny by nemali určovať poisťovne

Podľa poslankyne hnutia Sme rodina Zuzany Šebovej by cenotvorbu za výkony malo robiť ministerstvo zdravotníctva, nie zdravotné poisťovne. Pôvodne to mal robiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ten to však podľa poslankyne nerobí.

„Za ukončenú chirurgickú hospitalizáciu napríklad niekde v Revúcej dostanete 660 eur, ale za takú istú ukončenú chirurgickú hospitalizáciu v Nemocnici sv. Michala dostanete 1 170 eur. Ako môže niečo takéto fungovať,“ pýta sa poslankyňa.

Šebová tiež upozornila, že zdravotné poisťovne by nemali vytvárať zisk z verejných financií, tieto peniaze by sa mali vracať do zdravotníctva. Priestor na zisk vidí v pripoistení.

SVaLZy by sa mali dostať späť do rúk štátu

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podotkla, že rezort „zosekal“ platby za CT, magnetickú rezonanciu (MR) a rádiodiagnostiku.

„Tak ako to bol lukratívny biznis na začiatku, garantujem vám, že tak lukratívny biznis to nie je,“ povedala.

Šéfka rezortu zdravotníctva konštatovala, že bude len a len rada, čím viac diagnostických metód, MR, CT sa podarí dostať naspäť do rúk štátu.

„Keď som bola lekárka, veľmi ma rozčuľovalo, prečo napríklad máte v jednom zdravotníckom zariadení súkromný magnet a štátny magnet (MR – pozn. redakcie). Ja si myslím, že to je neakceptovateľné, keď sa jedná o koncovú nemocnicu, tam všetko má byť v štátnych rukách,“ uviedla Kalavská.

Ministerka diskutovala na túto tému už aj s premiérom Petrom Pellegrinim, ktorý rovnako vyhlásil, že takýto stav nemôže akceptovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SVaLZ Spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky