Liga za duševné zdravie udelila ceny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Liga_dus_2017.jpg
Laureátky ocenenia Eva Dzurjaníková a Marcela Barová, v strede čestný predseda ligy Peter Breier. | Foto: Liga za duševné zdravie

Cenu Ligy za duševné zdravie získala doktorka Marcela Barová, zakladateľka občianskeho združenia ODOS z Bratislavy, Eva Dzurjaníková, predsedníčka združenia Zdravá duša z Považskej Bystrice a regionálne rádio Slovenského rozhlasu, RTVS – Rádio Regina

Liga za duševné zdravie ocenila jednotlivcov, médiá aj školy za pomoc pri búraní predsudkov o duševných chorobách a za propagáciu duševného zdravia.

Liga, nezávislé záujmové združenie presadzujúce podporu duševného zdravia, udelila v stredu 8. marca na slávnostnom večere v Primaciálnom paláci v Bratislave Ceny Ligy za duševné zdravie.

Získali ich jednotlivci aj médiá za to, že prispeli k odstraňovaniu predsudkov a k šíreniu pravdivých informácií o duševných poruchách a o duševnom zdraví. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka Ligy za duševné zdravie (LDZ) Oľga Valentová.

Jednotlivci: Marcela Barová a Eva Dzurjaníková

Cenu Ligy za duševné zdravie pre združenia a jednotlivcov udeľuje Správna rada LDZ na základe nominácií orgánov ligy a jej členských združení. Tento rok ju získala Marcela Barová, vedúca osobnosť a zakladateľka občianskeho združenia ODOS z Bratislavy, a Eva Dzurjaníková, predsedníčka združenia Zdravá duša z Považskej Bystrice.

Doktorka Marcela Barová veľkú časť svojho života venuje práci s ľuďmi s duševným ochorením, osvete, každoročnej kampani Dni nezábudiek zameranej na odbúravanie predsudkov. Venuje sa celoslovenským projektom a práci s ľuďmi so skúsenosťou s duševnou poruchou. Reprezentuje Slovensko v zahraniční na konferenciách a seminároch, kde prednáša a hľadá riešenia s rôznymi odborníkmi na duševné zdravie.

Eva Dzurjaníková už 15 rokov pôsobí v oblasti starostlivosti o ľudí s duševným ochorením nielen ako profesionál, ale najmä ako dobrovoľníčka. Založila občianske združenie Zdravá duša, ktoré má okolo 60 stálych členov, venuje im svoj voľný čas, ročne je to okolo 150 až 200 hodín bez nároku na odmeny.

Svojou prácou sa snaží skvalitňovať život tejto znevýhodnenej skupiny, priblížila laureátky Valentová.

Médiá: Rádio Regina

Držiteľom Ceny Ligy za duševné zdravie SR pre novinárov a médiá za dlhodobý prínos v oblasti duševného zdravia sa stalo regionálne rádio Slovenského rozhlasu, RTVS – Rádio Regina za šírenie korektných informácií o duševnom zdraví. Cenu si preberal šéfdramaturg rádiá Marcel Hanáček.

Spolupráca Ligy za duševné zdravie s Rádiom Regina pomáha poslucháčom utvoriť si obraz o psychických poruchách, zbaviť sa predsudku voči odborníkom z oblasti psychiatrie, šíriť korektné informácie a vytvárať tak prostredie pre veľmi potrebnú prevenciu.

Na záver slávnostného udeľovania cien ocenili dve školy, ktoré v celoslovenskej zbierke Dni nezábudiek za rok 2016 vyzbierali najviac peňazí. Ocenené boli školy Prvé súkromné gymnázium, Bajkalská 20 v Bratislave a Stredná zdravotnícka škola, Hlboká cesta 23, Žilina.

Riaditeľ Ligy za duševné zdravie Martin Knut počas udeľovania cien pripomenul, že 7. apríl, Svetový deň zdravia, je v tomto roku venovaný depresii, konkrétne výzve – „Depresia. Hovorme o nej!“.

Liga za duševné zdravie upozorňuje, že telesné a duševné zdravie sú dve strany jednej mince a hoci zdravie považujeme za našu najvyššiu hodnotu, starostlivosť o duševné zdravie nepochopiteľne podceňujeme. Ľudia s duševnou poruchou sú skrytí a spoločnosť ich vyčleňuje na okraj. Naša spoločnosť je stále plná predsudkov, najmä v menších mestách a tak bráni efektívnej a rýchlej liečbe, ale aj prevencii.

Bojovať proti predsudkom sa liga snaží viacerými vzdelávacími a informačnými aktivitami, poskytuje aj poradenstvo. Viac o činnosti ligy možno nájsť na jej webstránke.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Liga za duševné zdravie