Lekárnikom vlani chýbala odborná diskusia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekáreň
Foto: Pixabay.com

Celá problematika zdravotníctva sa podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa chronicky odsúva do roviny rozdelenia trhu medzi pár subjektov a súťaže, kto z neho vyťaží najvyššiu rentu.

V minulom roku podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondreja Sukeľa absentovali akékoľvek odborné, rozvojové témy. „Minister, výbor NR SR pre zdravotníctvo a ani iné štátne subjekty nepovažovali za potrebné komunikovať s odbornou verejnosťou. Celá problematika zdravotníctva sa chronicky odsúva do roviny rozdelenia trhu medzi pár subjektov a súťaže, kto z neho vyťaží najvyššiu rentu,“ zhodnotil rok 2015.

Zároveň dodal, že vlaňajšok sa ničím neodlišoval od bežného štandardu, ktorý je podľa neho dosť vzdialený od štandardov moderného riadenia zdravotníctva.

Najväčším problémom slovenského zdravotníctva je podľa prezidenta SLeK narastajúca všeobecná pasivita a „zmierenie sa s osudom“. Z tejto pasivity podľa neho pramení následná ignorancia kompetentných a neriešenie už ani najväčších problémov.

„Ako je možné, že v 21. storočí už takmer rok neočkujeme najmenšie deti, lebo si ktosi urobil z vakcín rýchly kšeft? Kde sú tie stovky pediatrov, lekárnikov a rodičov, ktoré by na tento problém hlasno upozornili a prinútili by ministerstvo rázne konať? Ako je možné, že pri lokálnych epidémiách žltačky na východnom Slovensku hovorca ministerstva v rozpore s jeho štatútom iba skonštatuje, že nedostatok vakcín je problém distribútorov a lekární?“ pýta sa Sukeľ.

„Ako je možné, že sa zo Slovenska legálne vyvezú tisícky balení liekov a slovenskí ťažkí onkologickí pacienti obchádzajú lekárne v troch okresoch? Ako je možné, že už pár vlád rozpráva o tom, ako lieky pre pacientov lacnejú a za posledných 10 rokov priemerná spoluúčasť pacientov stúpla dvojnásobne? Ako je možné, že distribučné firmy venujúce sa výhradne vývozu liekov do zahraničia majú dvoch zamestnancov a miliónové obraty?“ dodal.

SLeK sa v minulom roku zaoberala návrhmi internej reformy sústavného vzdelávania, ktoré chce v tomto roku aplikovať do praxe. Lekárnici sa sústredili aj na problémy nedostupnosti liekov pre reexport.

„Koncom roka sme úspešne v spolupráci s AIFP a AOPP uviedli do praxe projekt „Nedostupné lieky“, ktorý umožňuje vyhodnotenie reálnej nedostupnosti liekov pre slovenských pacientov,“ doplnil Sukeľ. Komora tiež pripravovala podujatia pri príležitosti 25. výročia konania ustanovujúceho snemu SLeK, ktorým začali „Rok farmaceuta ako pomáhajúcej profesie“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická Komora