V priebehu prvých troch týždňov podporilo petíciu Mali ešte žiť približne 10-tisíc ľudí. Cieľom petície je požiadať poslancov Národnej rady (NR) SR, aby dôkladne preskúmali dôvody a príčiny zlyhania manažmentu štátu a taktiež vyvodili zodpovednosť za desaťtisíce zbytočných úmrtí počas pandémie ochorenia Covid-19.
Preverenie rozhodnutí
Na tlačovej besede to uviedol podpredseda strany Dobrá voľba a organizátor petície Rado Baťo. Ako sám tvrdí, preverenie rozhodnutí počas pandémie je dôležité aj preto, aby sa na ňu Slovensko vedelo lepšie pripraviť, keby sa podobná situácia zopakovala.
Viac o téme: Koronavírus
„Medzi kľúčové požiadavky petície, ktorej cieľom je získať 100-tisíc podpisov, patrí zriadenie dočasnej komisie na prešetrenie postupu kompetentných pri riadení pandémie. Špeciálnu komisiu by mala zriadiť NR SR, preto je petícia smerovaná na poslancov,“ tvrdí Baťo.
Vakcíny proti COVID-19 zachránili státisíce životov, ich účinnosť bola bola rozdielna v závislosti od prevládajúceho variantu
Ďalej informoval, že na webovej stránke iniciatívy Mali ešte žiť v stredu zverejnia podrobnú správu o priebehu riadenia pandémie a rozhodnutých opatreniach, ktoré mali pomôcť obmedziť šírenie koronavírusu a ochrániť životy obyvateľov Slovenska.
Iniciatíva Mali ešte žiť
„Správa ukazuje a upozorňuje na veľmi chaotický, netransparentný priebeh rozhodnutí, neskorú a veľmi pomalú aplikáciu najnovších vedeckých poznatkov do praxe, zameranie pozornosti vlády jednotlivých ministrov na neoverené riešenia a čo významne poznačilo priebeh pandémie na Slovensku, bola absolútna strata dôvery verejnosti k opatreniam práve v dôsledku chaotickej politiky a zlej komunikácie,“ myslí si organizátor petície.
Štát nemôže za pandémiou COVID-19 urobiť hrubú čiaru, cieľom petície je vyvodenie zodpovednosti za zbytočné úmrtia
Iniciatíva Mali ešte žiť plánuje v najbližších týždňoch pripraviť podnety na Generálnu prokuratúru (GP) SR, Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a Protimonopolný úrad SR. Ich cieľom má byť preverenie postupu a rozhodnutí viacerých štátnych inštitúcií počas pandémie. „Podania na NKÚ SR a Protimonopolný úrad sa budú týkať nákupu materiálu a spôsobu, akým sa to dialo. Podnet na GP SR sa bude týkať spôsobu manažmentu pandémie,“ priblížil Baťo.