Štát nemôže za pandémiou COVID-19 urobiť hrubú čiaru, cieľom petície je vyvodenie zodpovednosti za zbytočné úmrtia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pandémia, nákaza, karanténa, obrna, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Iniciatíva Mali ešte žiť spustila petíciu, v ktorej žiada Národnú radu SR o vyvodenie zodpovednosti za „katastrofálny“ manažment pandémie COVID-19.

O život prišli tisíce ľudí

Ako uviedla iniciatíva, pre zlyhania vedenia krajiny a inštitúcií prišli na Slovensku v od roku 2020 do roku 2022 zbytočne o život tisíce ľudí. V tlačovej správe o tom informoval organizátor petície Rado Baťo.

Vyhlásil, že sa nesmie pripustiť, aby štát za touto tragédiou urobil hrubú čiaru bez toho, aby vyšla najavo pravda o tom, kto je zodpovedný. Cieľom je vyzbierať 100-tisíc podpisov pod Petíciu za pravdu o pandémii COVID-19.

Petícia žiada poslancov o priatie návrhu uznesenia, ktorým by boli vybrané štátne orgány poverené identifikovaním systémových zlyhaní verejných orgánov.

Parlament by podľa organizátora mal zriadiť tiež dočasnú komisiu na prešetrenie postupu kompetentných počas riadenia pandémie.

Pociťujú spravodlivý hnev

„Iniciatíva Mali ešte žiť chce spojiť ľudí, ktorých postihla strata príbuzných a blízkych počas pandémie a tých, ktorí pociťujú spravodlivý hnev za zbytočné úmrtia zapríčinené chaotickým riadením a systémovými zlyhaniami zodpovedných inštitúcií,” zdôraznil Baťo.

Doplnil, že v dôsledku zlyhaní manažmentu boja proti pandémii COVID-19 zomrelo v rokoch 2020 až 2022 v Slovenskej republike odhadom 15 až 20-tisíc ľudí, čo vyplynulo zo štúdie Nadúmrtnosť na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky.

Úmrtiam bolo možné predísť

Ako ďalej uviedol Baťo, týmto úmrtiam bolo možné predísť, keby vláda a ďalšie inštitúcie zodpovedné za manažment krízy a zdravotnú politiku postupovali ako iné krajiny EÚ porovnateľné so Slovenskom.

„Manažment na Slovensku ovplyvnili netransparentné rozdelené právomoci zodpovedných inštitúcií, opakujúce sa politické zásahy a spochybňovanie odborných odporúčaní, nejasne definované alebo chýbajúce procesy rozhodovania a implementácie prijatých riešení,“ vyhlásil Baťo s tým, že vláda namiesto dôveryhodnej a zrozumiteľnej komunikácie priniesla chaos a rozhodnutia na poslednú chvíľu.

„Namiesto opatrení na ochranu životov sme dostali plošné testovanie. A namiesto ozajstnej očkovacej kampane prišli hádky o dovoze neregistrovanej vakcíny a spochybňovanie odborníkov,” dodal organizátor petície a uzavrel s tým, že stačilo včasne využiť nástroje a postupy iných krajín a mohlo sa zachrániť podstatne viac životov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Rado Baťo
Firmy a inštitúcie Národná rada SR