Ľudia by mali byť aj naďalej zodpovední, vyzval verejnosť minister zdravotníctva Marek Krajčí v nedeľnej relácii V politike na TA3. Uviedol to na margo stúpajúceho počtu nakazených na Slovensku.
Situácia v onkológii je katastrofálna. Krajčí chce do reformy zdravotníctva zapojiť všetky poisťovne
Druhá vlna k nám zatiaľ neprišla
Podľa Krajčího sa zatiaľ o druhej vlne koronavírusu hovoriť nedá, aj keď čísla naznačujú nárast ochorení. Dodal, že nové prípady sú epidemiológmi podchytené a rizikové kontakty sa im darí vyhľadávať. „Prípady sú importované zo zahraničia,“ spresnil s tým, že komunitný prenos u nás zatiaľ nenastal.
Situácia sa zhoršila najmä na Kysuciach, resp. v Čadci, kde minister ľuďom odporúča nosiť rúška aj na verejnosti.
Dôvody na masívne testovanie pominuli
Minister sa v relácii vyjadril aj k zníženému počtu testov. Dôvody, ktoré mali ľudia v minulosti na testovanie, v mnohých prípadoch pominuli. Výrazne napríklad klesol počet samoplatcov, ktorí test potrebovali na vycestovanie za hranice. Takisto sa zredukoval počet chorých.
Lekárska komora hodnotí ministra Krajčího. Je najvyšší čas na zmeny, vyhlásil Kollár
„Ľudia nie sú chorí. Prísnymi epidemiologickými štandardmi a opatreniami sme vyhubili aj iné infekcie, preto je testov menej,“ vysvetlil Krajčí.
V testovaní patríme medzi svetovú špičku
Zároveň doplnil, že čo sa testovania týka, Slovensko je jedna z najúspešnejších krajín: „Sme na štvrtej pozícii za takými krajinami ako Nový Zéland, Austrália, Taiwan.“
Krajčí sa nechal nachytať farmafirmami, verejné zdroje ukrátil o viac ako 30 miliónov eur, tvrdí Drucker
Podľa Krajčího sme testovali dostatočne veľa a aj správne, a rovnako postupujeme i teraz.
Počas pandémie u nás úmrtnosť poklesla
Priaznivé sú aj štatistiky úmrtnosti za pandemické mesiace marec a apríl, pretože úmrtnosť sa počas nich nezvýšila, ale, naopak, poklesla, uviedol minister. Nepotvrdila sa teda obava, že kvôli koronavírusu budú zomierať ľudia, ktorí sa nedostali k zdravotnej starostlivosti.
Dovolenkové destinácie nemusia byť bezpečné
Ľudia, ktorí sa na Slovensko vrátia z rizikových krajín, by sa mali skontaktovať s príslušnými regionálnym úradom verejného zdravotníctva a následne podstúpiť test na Covid-19. Najbezpečnejšie je podľa Krajčího ostať dovolenkovať doma, pretože počty nakazených začali stúpať aj v Chorvátsku a Bulharsku.