Podľa oficiálnych údajov podľahlo koronavírusu viac ako 200-tisíc ľudí po celom svete. Experti ale tvrdia, že štatistiky môžu byť skreslené.
Podľa analýzy Financial Times sa v čase pandémie v 14 krajinách sveta nečakane dvihla úmrtnosť. Experti si myslia, že počet obetí koronavírusu môže byť až o polovicu vyšší, než ukazujú oficiálne štatistiky.
Podľa prvých štúdií je výskyt nákazy koronavírusom oveľa vyšší než sa uvádza. Nepresahuje však 14 percent populácie
Úmrtnosť sa dramaticky dvihla v Taliansku, Španielsku, ale aj v Belgicku či Holandsku a stúpla i v ďalších krajinách. Až 122-tisíc úmrtí v 14 krajinách Európy presahovalo bežný priemer za posledné roky, tvrdia analytici. Podľa oficiálnych štatistík však v týchto krajinách na Covid-19 v čase výpočtu zomrelo len okolo 77-tisíc ľudí.
Experti odhadujú, keby sa takáto štatistická odchýlka týkala celého sveta, počet obetí koronavírusu by presahoval 300-tisíc.
Úmrtnosť narástla o polovicu
Analytici do svojich výpočtov zahrnuli zahrnuli úmrtia na všetky rôzne príčiny od marca do apríla 2020 a porovnali ich s počtom úmrtí v rokoch 2015 až 2019 počas rovnakého obdobia. Dostali sa k prekvapivému zisteniu – počas pandemických týždňov sa úmrtnosť zvýšila v priemere o polovicu.
V USA proti Covid-19 testujú liek na pálenie záhy, Česi našli lepšiu alternatívu remdesiviru
V Belgicku narástla o 60 percent, v Španielsku o 51 percent, v Holandsku o 42 percent a vo Francúzsku o 34 percent v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Iba v Dánsku stúpla len o päť percent.
NEW: a lot of data on reported Covid deaths is highly suspect, so we’ve been looking into excess mortality — how many more people than usual have been dying around the world in recent weeks?
Story by me, @ChrisGiles_ & @valentinaromei (free to read): https://t.co/EiE5Q3OSmR pic.twitter.com/AiTdBnBma9
— John Burn-Murdoch (@jburnmurdoch) April 26, 2020
Podľa expertov sa úmrtnosť najviac zvýšila práve v ohniskách šírenia koronavírusu. Príkladom je Lombardia, kde sa celkový počet úmrtí zvýšil o 155 percent oproti priemeru za posledné roky. V regióne Bergamo sa úmrtnosť dvihla o 463 percent, v New Yorku o 299 a v Madride o 161 percent. Veľký nárast zaznamenalo aj Anglicko a Wales, kde počas druhého aprílového týždňa zomrelo o 76-percent viac ľudí ako za posledných päť rokov.
Množstvo nediagnostikovaných prípadov
Odborníci v tejto súvislosti dávajú do pozornosti najmä zariadenia pre seniorov, v ktorých sa úmrtia na koronavírus mohli vyskytnúť bez povšimnutia.
Najnovší scenár šírenia koronavírusu na Slovensku je optimistický. Počet nakazených bude výrazne nižší
Rozdiely v údajoch analytici pripisujú miere testovania na Covid-19 v jednotlivých krajinách. Hoci môže byť nadmerná úmrtnosť aj výsledkom obmedzenia nemocničnej zdravotnej starostlivosti, analytici tvrdia, že prudký nárast úmrtí zrejme zahŕňa množstvo nediagnostikovaných prípadov, čo sa najvypuklejšie prejavilo práve v epicentrách koronavírusu.