Najnovší scenár šírenia koronavírusu na Slovensku je optimistický. Počet nakazených bude výrazne nižší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Jens Meyer)

Inštitút zdravotnej politiky (IZP) predstavil nový pravdepodobný scenár šírenia koronavírusu na Slovensku. Experti ho zostavili aj na základe údajov, ktoré mali k dispozícii od mobilných operátorov.

Podľa šéfa IZP Martina Smatanu je pozitívnejší ako posledný model s vrcholom pandémie v strede júla, ktorý v lete predpokladal okolo 170-tisíc infikovaných Slovákov.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa aktualizovaných odhadov by sme mohli mať približne o päť mesiacov zhruba 5 500 infikovaných, z ktorých by potrebovalo hospitalizáciu asi 700 ľudí. Umelé pľúcne ventilátory bude podľa novej verzie potrebovať len okolo 75 pacientov. Informoval o tom Martin Smatana na stretnutí s novinármi.

Ako avizoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, v lete by Slovensko mohlo mať k dispozícii najmenej 800 pľúcnych ventilátorov. Pôvodne sme ich mali len 500.

Ochorenie u nás teoreticky môže pretrvať až do decembra 2021. Reprodukčná sila vírusu by sa podľa Smatanu mohla pohybovať okolo hodnoty 0,8, teda pod hodnotou 1,0, čo znamená výrazné spomalenie šírenia ochorenia.

Tretiu verziu budú experti z IZP opäť aktualizovať, pretože ide o statický model, ktorý sa bude meniť na základe vývoja situácie a nových údajov. Celkový výsledok môže zmeniť testovanie v domovoch sociálnych služieb alebo osadách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíMartin Smatana
Firmy a inštitúcie IZP Inštitút zdravotnej politiky