Podľa infektológa Petra Sabaku z Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch kolujú medzi ľuďmi o koronavíruse rôzne nepravdivé fámy.
Viac o téme: Koronavírus
Koronavírus: Na Slovensku pribudli ďalšie desiatky nakazených, ich počet sa prehupol cez 6-tisíc
Rozšíril sa napríklad názor, že počas druhej vlny epidémie koronavírusu už v Európe koluje iný, menej smrtiaci vírus. A práve preto má rýchlo pribúdať počet nakazených, ale počet hospitalizovaných a mŕtvych stúpa len veľmi pomaly alebo vôbec.
Neexistuje relevantný dôkaz
Podľa Sabaku je toto tvrdenie mylné. Koronavírus, ktorý zabíjal tisícky ľudí v Anglicku, Taliansku alebo Španielsku počas prvej vlny, sa nezmenil a opäť zabíja tisíce ľudí v Latinskej Amerike alebo v Indii.
Koronavírus v Česku s ďalším rekordom, sprísnili aj obmedzenia
„Neexistuje vôbec žiaden vedecký dôkaz, že by vírus zmutoval takým spôsobom, že by sa stal menej smrtiacim,“ vysvetľuje infektológ na videu Ministerstva zdravotníctva SR.
Záhada má tri príčiny
Druhá vlna epidémie je však o čosi iná a podľa Sabaku má táto „záhada“ tri príčiny.
Prvou je fakt, že na začiatku druhej vlny epidémie sa v Európe koronavírusom nakazili najmä mladí ľudia, ktorí majú v drvivej väčšine prípadov miernejší priebeh ochorenia a je len malá šanca, že ochoreniu podľahnú.
Vedci prišli s novou hypotézou o šírení koronavírusu. Predpovedajú, kedy príde najhoršia vlna
Dodáva, že napríklad v Španielsku bol priemerný vek nakazených na začiatku druhej vlny asi o 30 rokov nižší, než na vrchole prvej vlny epidémie.
Ďalší dôvod je ten, že druhá vlna zatiaľ trvá krátko. Medzi nástupom zvýšeného počtu infikovaných a nástupom zvýšeného počtu hospitalizovaných a mŕtvych je približne mesačný časový posun.
Časový posun medzi nákazou a úmrtím
„Trvá približne jeden mesiac od nakazenia sa, kým človek na ochorenie COVID-19 zomrie. Čiže počet mŕtvych začne stúpať až o jeden mesiac neskôr ako počet nakazených,“ objasňuje.
O tretí dôvod sa postarali lekári – infekciu už vedia lepšie liečiť ako na začiatku epidémie a darí sa im zachrániť viac ľudí s ťažkým priebehom ochorenia. „To ale len za podmienok, že naše nemocnice neskolabujú a budeme mať dostatok prostriedkov a ľudí, aby sa lekárska starostlivosť dostala všetkým, ktorí to potrebujú,“ dodáva.
Ľudom preto odporúča dôsledne dodržiavať rozostupy, dbať o hygienu rúk a zodpovedne nosiť rúška.