India schválila dve vakcíny proti ochoreniu COVID-19, čím vydláždila cestu svojmu rozsiahlemu očkovaciemu programu.
Tamojšia Ústredná organizácia pre štandardnú kontrolu liečiv udelila povolenie na núdzové použitie očkovacej látky od Oxfordskej univerzity a farmaceutického giganta AstraZeneca a vakcíny, ktorú vyvinula indická spoločnosť Bharat Biotech v spolupráci s vládnymi agentúrami.
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
Obe vakcíny sa podávajú v dvoch dávkach a nevyžadujú skladovanie v ultrachladných podmienkach.
Vyrobia miliardu dávok
Indický premiér Naréndra Módí na schválenie vakcín reagoval s tým, že je to „rozhodujúci bod zlomu pre posilnenie oduševneného boja“. „Gratulujem, India,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.
Pre rozvojové krajiny, vrátane Indie, bude pre AstraZeneca vyrábať vakcínu najväčší výrobca vakcín na svete – The Serum Institute of India.
Koronavírus: Slovensko si pripísalo cez tisícdvesto prípadov nákazy, pribudli desiatky úmrtí
Spoločnosti sa dohodli na výrobe miliardy dávok. V stredu ako prvá schválila vakcínu od Oxfordskej univerzity a AstraZeneca Veľká Británia.
Cieľom počiatočného indického vakcinačného plánu je do augusta 2021 zaočkovať 300 miliónov ľudí, medzi ktorými budú zdravotníci, ďalší pracovníci v prvej línii a zraniteľné skupiny ľudí so základnými ochoreniami a vysokým vekom.
Vyškolili množstvo zdravotníkov
Aby bola distribúcia efektívna, na zaočkovanie sa vyškolilo viac ako 20-tisíc zdravotníckych pracovníkov, informovalo indické ministerstvo zdravotníctva.
Pre Indiu bude vakcinačný program výzvou, upozorňuje agentúra AP. Krajina má síce jeden z najväčších imunizačných programov na svete, ten má však ešte medzery.
Zdravotníci môžu požiadať o očkovanie proti koronavírusu, je potrebné vyplniť formulár
India, ktorá má takmer 1,4 miliardy obyvateľov, od začiatku pandémie potvrdila viac ako 10,3 miliónov prípadov nákazy koronavírusom a 149 435 súvisiacich úmrtí. Krajina patrí medzi najviac zasiahnuté na svete.
Indickí regulátori stále zvažujú schválenie ďalších vakcín, vrátane očkovacej látky firiem Pfizer a BioNTech.