Európska komisia sa snaží urýchliť medicínsky pokrok na Slovensku, schválila štátnu pomoc vo výške jednej miliardy eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Európska komisia schválila štátnu pomoc šiestich členských štátov vo výške až 1 miliardy eur na prvý dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu v sektore zdravotníctva. Slovensko je zaradené medzi týmito krajinami.

    Kvalita zdravotnej starostlivosti sa zvýši

    Cieľom projektu je urýchliť medicínsky pokrok a podporiť odolnosť zdravotníckeho sektora Európskej únie (EÚ) zlepšením objavovania liekov, najmä v prípade nenaplnených liečebných potrieb súvisiacich napríklad so zriedkavými chorobami, a vývojom inovačných a udržateľnejších procesov výroby liekov.

    Týmito krokmi sa zvýši kvalita zdravotnej starostlivosti a zlepší sa pripravenosť EÚ na vznikajúce ohrozenia zdravia a zároveň sa prispeje k zelenej transformácii. Dokončenie celého projektu IPCEI sa plánuje na rok 2036, pričom harmonogramy sa líšia v závislosti od jednotlivých projektov a zúčastnených spoločností.

    Vzniknú tisícky pracovných miest

    Projekt sa týka šiestich členských štátov, a to Belgicka, Francúzska, Maďarska, Talianska, Slovenska a Španielska. Členské štáty poskytnú z verejných zdrojov jednu miliardu eur, ktorá by mala priniesť ďalších 5,9 mld. eur v podobe súkromných investícií. Očakáva sa, že vznikne približne 6 000 priamych a nepriamych pracovných miest.

    Ide o projekt IPCEI na podporu výskumu, inovácií a prvého priemyselného zavádzania zdravotníckych výrobkov, ako aj inovačných procesov výroby liekov. Prispeje najmä k cieľom európskej zdravotnej únie, a to tým, že prinesie inovácie zamerané na choroby, v prípade ktorých neexistujú uspokojivé prostriedky prevencie alebo liečby, a zvýši pripravenosť EÚ na vznikajúce ohrozenia zdravia.

    Ďalšie k téme

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Firmy a inštitúcie: EK Európska komisiaEU Európska únia