aktualizované 31. januára 14:04
Odobraté vzorky od dvoch Slovákov, ktorí sa vrátili z Číny, boli odoslané do laboratória. Predseda vlády SR poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR Peter Pellegrini o tom informoval na piatkovom brífingu.
Ako uviedol, obaja pacienti boli prevezení do Martina.
Vzhľadom na ich cestovateľskú anamnézu môže byť podľa Pellegriniho pravdepodobnosť, že sú nakazení koronavírusom, o niečo vyššia.
Nemocnica: Urgent sme vydezinfikovali
Do žilinskej nemocnice sa netreba báť vstúpiť. Ako uistila hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, priestory urgentného príjmu sú vydezinfikované a dekontaminované. „Ambulancie urgentného príjmu sú preto plne k dispozícii pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ uviedla Záteková.
Oboch pacientov ihneď izolovali ešte v prvej vstupnej čakárni, kde boli sami. Nestretli sa so žiadnymi pacientmi.
Ako ďalej nemocnica informovala, išlo o mužov, ktorí sa v ten deň vrátili z trojtýždňovej služobnej cesty v Číne.
Nemecké letisko ich pokojne pustilo ďalej
Na svoje zdravotné problémy pritom upozornili už na letisku vo Frankfurte.
„Je pre nás nepochopiteľné, ako mohli príslušné zložky letiska pacientov nechať odcestovať na Slovensko,“ skonštatovala Záteková.
Na Slovensku nebol prípad koronavírusu potvrdený, pre ľudí zriadili call centrum aj emailovú adresu
Muži autom zamierili rovno na urgentný príjem v Žiline. „Naši zdravotníci okamžite postupovali podľa platných nariadení a hermeticky uzavreli čakáreň. Preventívne oboch mužov izolovali od ostatných pacientov a zamestnancov, takže neprišli do kontaktu so žiadnym iným návštevníkom urgentného príjmu. Muži neboli uvedení do žiadnej z ambulancií ani hospitalizovaní,“ zdôraznila hovorkyňa nemocnice.
Oboch pacientov ešte v ten večer previezli na infekčné oddelenie do Martina. „Ide predovšetkým o preventívne opatrenia, keďže ide len o podozrenie a koronavírus zatiaľ nebol potvrdený,“ uzavrela Záteková.
Majú príznaky ľahkej virózy, nevyžadujú intenzívnu starostlivosť
Dvaja muži s podozrením na koronavírus sú hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM). Agentúru SITA o tom informovala Katarína Kapustová z Úseku generálneho riaditeľa UNM.
Ako Kapustová uviedla, sú hospitalizovaní iba s podozrením na koronavírus, vzhľadom na ich cestovateľskú anamnézu.
Muži aktuálne javia známky ľahkej virózy, nemajú horúčku a nevyžadujú si intenzívnu liečbu. Ich aktuálny stav je oproti včerajšku nezmenený. Ak sa ochorenie potvrdí, nemocnica bude postupovať podľa aktuálnych opatrení WHO a Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktoré sa priebežne menia.
Na Slovensku sa nestretli s nikým, išli rovno do nemocnice
Muži strávili pracovne tri týždne v Číne, asi 1 300 km od epicentra epidémie koronavírusu. Prileteli cez Šanghaj do Frankfurtu nad Mohanom, odkiaľ pricestovali na Slovensko autom.
Nakoľko počas letu pociťovali malátnosť a škrabanie v krku, informovali sa na infolinke, ako postupovať. Po príchode do Žiliny hneď navštívili urgentný príjem, pričom neboli v osobnom kontakte so svojim príbuznými. Odtiaľ boli, vzhľadom na cestovateľskú anamnézu, transportovaní za presne definovaného režimu do Univerzitnej nemocnice v Martine.
Martinská nemocnica vyčlenila pre uvedených mužov časť priestorov Kliniky infektológie a cestovnej medicíny, kde sú toho času v izolácii. Rovnako majú vyčlenený zdravotnícky personál, ktorý nebude ošetrovať žiadnych iných pacientov.
Boli prijaté všetky nevyhnutné opatrenia, aby sa zabránilo eventuálnemu šíreniu nákazy. Obom mužom boli odobraté vzorky biologického materiálu, ktoré sa primárne transportovali do Národného referenčného centra v Bratislave a následne boli transportované do Kochovho inštitútu v Berlíne, kde sa realizujú testy na koronavírus.
Pripravuje sa evakuácia dvoch občanov Slovenska z Číny
Ako uviedol premiér, vypracoval sa tiež postup evakuácie dvoch občanov Slovenskej republiky priamo z Číny, ktorí by mali v najbližšom čase absolvovať let domov.
Koronavírus je globálnou hrozbou, rozhodla Svetová zdravotnícka organizácia
Momentálne sú sústredení v meste letiska. Ak títo občania budú javiť príznaky už v Číne, hospitalizujú ich tam. Ak nie, hneď po príchode budú prevezení na oddelenie infektológie do Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde budú 14 dní.
Do sanitiek by mali byť naložení hneď po vystúpení z lietadla.
Svojich občanov z Číny stiahli napríklad USA, ktoré, podobne ako Japonsko, odporučilo necestovať do Číny. Očakáva sa, že aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí dnes zmení stupeň varovania pred cestou do Číny.
Prvého chorého na koronavírus aktuálne ohlásila aj Veľká Británia.