Skleróza multiplex je jedným z najčastejších ochorení centrálneho nervového systému. Aj napriek dostupnosti 18 liekov u niektorých pacientov nie je možno docieliť zastavenie pokračujúcej aktivity ochorenia.
Odborníci sa neustále snažia nájsť čo najúčinnejšiu liečbu, ktorá by viedla k vyliečeniu tohto ochorenia. Pokrok najmä v oblasti molekulárnej biológie v poslednom období prináša nové prístupy v terapii aj do oblasti neurológie.
Odborníci súhlasia s novelou upravujúcou vykonávanie skríningu rakoviny prsníka, Sme rodina však návrh stiahla
V tlačovej správe to uviedlo občianske združenie Sclerosis Multiplex Nádej. Takýmto príkladom je postupné zavádzanie do liečby aj roztrúsenej sklerózy transplantácie kmeňových buniek.
„Ide o použitie nezrelých buniek na zastavenie progresie ochorenia, a tiež súčasne podpory obnovy už poškodených častí nervového systému. Je významné, že v tejto oblasti sú prvé skúsenosti aj u nás, a to tiež u pacientov s roztrúsenou sklerózou,“ uvádza neurológ Ľubomír Lisý.
Bunkové terapie majú potenciál zlepšiť nielen progresiu tohto ochorenia, ale aj uľaviť pacientom od symptómov, ktoré s ním súvisia.
Už viac ako 20 rokov sa pri liečbe sklerózy multiplex používa transplantácia krvotvorných kmeňových buniek, ktorá umožňuje podanie vysokodávkovej chemoterapie alebo rádioterapie.
Cieľom je nielen zastaviť zhoršovanie neurologického poškodenia, ale aj zlepšiť klinický stav. Uprednostňujú sa vlastné, autológne transplantácie krvotvorných kmeňových buniek.
Zdrojmi krvotvorných kmeňových buniek sú kostná dreň, periférna krv a pupočníková krv. V súčasnosti je možné na Slovensku poskytnúť túto formu liečby detským aj dospelým pacientom.