Odborníci súhlasia s novelou upravujúcou vykonávanie skríningu rakoviny prsníka, Sme rodina však návrh stiahla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rakovina prsníka, mamograf
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo zdravotníctva SR, Národný onkologický inštitút, Slovenská onkologická spoločnosť a hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre rádiológiu Viera Lehotská súhlasia s poslaneckým legislatívnym návrhom, ktorý upravuje vykonávanie skríningu rakoviny prsníka.

Ide o návrh novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia, ktorý do parlamentu predložili poslanci za hnutie Sme rodina Zuzana Šebová, Monika Péter a Miloš Svrček. Podľa medializovaných informácií však predkladatelia tento návrh z legislatívneho procesu stiahli.

Ultrazvukové vyšetrenie prsnej žľazy

Poslanecký návrh novely zákona je podľa rezortu zdravotníctva v súlade s medicínskymi odporúčaniami a okrem iného upravuje nesprávne uvedený medicínsky postup týkajúci sa ultrazvukových vyšetrení prsnej žľazy u žien v bežnom riziku pre vývoj rakoviny prsníka.

Ide o zmeny, ktoré sú založené na vedeckých dôkazoch a sú zároveň odporúčané pracovnými skupinami Ministerstva zdravotníctva SR. Predmetný návrh upravuje aj ďalšie veľmi potrebné zmeny nielen v oblasti onkologických skríningov, ale aj v starostlivosti o pediatrických pacientov,“ uviedlo ministerstvo v tlačovej správe.

Skríning rakoviny prsníka je podľa odborníkov určený pre bezpríznakové ženy. „Jednoznačne odporúčaným vyšetrením v rámci skríningu žien v bežnom riziku pre vývoj rakoviny prsníka je mamografické vyšetrenie,“ tvrdia.

Ženy s vyšším rizikom vývoja karcinómu

Ultrazvukové vyšetrenie môže podľa nich mať svoj význam v rámci doriešovania mamograficky hustej žľazy alebo zistených mamografických abnormalít, alebo u žien s príznakmi ochorenia prsnej žľazy.

Naopak, v rámci skríningu bezpríznakových žien v bežnom riziku rakoviny prsníka je samotné ultrazvukové vyšetrenie spojené s vysokou falošnou pozitivitou a nie je ako skríningové vyšetrenie odporúčané,“ tvrdia odborníci.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, pre ženy s vyšším rizikom vývoja karcinómu prsníka a pre ženy s klinickým nálezom na prsníkoch sú vypracované samostatné štandardné vyšetrovacie postupy.

Záťaž zdravotného systému

Samostatne uskutočnené ultrazvukové vyšetrenie u bezpríznakových žien môže viesť k nadvyšetrovaniu, vzhľadom na opakované kontroly onkologicky nepodozrivých zmien, ktoré vedú k potenciálnemu poškodeniu a nadmernej úzkosti žien. Súčasne predstavujú záťaž zdravotného systému.

Európska rádiologická spoločnosť a Európska spoločnosť pre zobrazovanie prsníkov jednoznačne neodporúčajú používať samotné ultrazvukové vyšetrenie ako preventívnu metódu rakoviny prsníka vzhľadom na výsledky dlhodobej aplikačnej praxe vychádzajúcej z medicínskych dôkazov,“ tvrdí rezort zdravotníctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miloš SvrčekMonika PéterZuzana Šebová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodný onkologický inštitútSme rodina