Chirurgický tím Nemocnice Šaca získal ocenenie primátora Košíc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Prednosta Chirurgickej kliniky UPJŠ v Nemocnici Košice-Šaca a.s., MUDr. Andrej Vrzgula a primátor mesta Košice Richard Raši Mesto Košice

Prednosta Chirurgickej kliniky Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v Nemocnici Košice-Šaca a.s., Andrej Vrzgula v sobotu prebral Ocenenie primátora mesta Košice.

Cenu udelil primátor mesta Košice MUDr. Richard Raši celému kolektívu lekárov a sestier Chirurgickej kliniky UPJŠ LF za prínos v rozvoji miniinvazívnej chirurgie na Slovensku, za aktivity vo výučbovej, prednáškovej, publikačnej činnosti.

Ďalej za pracovné aktivity, výsledky práce a vzdelávacie aktivity lekárov a sestier, za aktívnu spoluprácu s inými odbornými ustanovizňami, organizáciami, vzdelávacími inštitúciami, a za skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti v odbore chirurgia nielen pre obyvateľov mesta Košíc a východného Slovenska, ale i celého Slovenska.

Cenu každoročne udeľuje primátor mesta obyvateľom s trvalým pobytom na území mesta za ich záslužnú činnosť v prospech samosprávy mesta a rozvoja mesta.

Ako uviedol Vrzgula, ide o významné ocenenie práce desiatok lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov, ktorí za tie roky významne prispeli k skvalitneniu práce a zlepšeniu starostlivosti o chirurgických pacientov. „Každý svojim dielom prispel k rozvoju vysoko odbornej a v niektorých oblastiach aj špecializovanej zdravotnej starostlivosti. Pravidelný nárast počtu pacientov a operačných výkonov svedčí o dobrom mene pracoviska medzi laickou aj odbornou verejnosťou,“ skonštatoval Vrzgula.

Chirurgická klinika UPJŠ LF Nemocnice Košice-Šaca bola jedným z prvých pracovísk na Slovensku, ktoré vykonalo laparoskopickú operáciu žlčníka v roku 1993. Využitie najmodernejších poznatkov lekárskej vedy a rozvoj medicínskej techniky umožnili postupné rozšírenie repertoáru miniinvazívnych operácií na prakticky všetky bežne vykonávané operačné výkony.

Na jeseň v roku 2005 chirurgické oddelenie úspešne ukončilo implementáciu projektu v rámci Grantovej schémy rozvoja ľudských zdrojov projektu PHARE 2002 – cyklus školení zameraných na rozvoj laparoskopickej operatívy a jej aplikáciu v čo najširšom meradle, ktoré sa uskutočnili na pôde Nemocnice Košice-Šaca.

Získanie finančnej podpory pre tento projekt z fondov Európskej únie bolo logickým vyústením aktivít nemocnice na poli miniinvazívnej chirurgie. „Vzhľadom na výborný ohlas školiacich akcií v radoch odbornej verejnosti sa chirurgické oddelenie stalo výukovou bázou Slovenskej zdravotníckej univerzity pre ďalšie vzdelávanie chirurgov zaradených do špecializačného štúdia v odbore chirurgia,“ dodal Vrzgula.

V súčasnosti klinika periodicky organizuje školiace akcie zamerané na výuku miniinvazívnej chirurgie. Bohatá publikačná a prednášková činnosť, ako aj pravidelná aktívna účasť na významných európskych a svetových kongresoch umožnila nadviazanie priateľských kontaktov s poprednými európskymi centrami miniinvazívnej chirurgie, akými sú Linz, Paríž, Dundee, Haifa, Terst, Nový Jičín.

Chirurgia_saca.jpg
AGEL SK

„Je to veľké ocenenie pre našu chirurgickú kliniku, ktorá už 55 rokov poskytuje zdravotnú starostlivosť v rámci základných chirurgických odborov pre obyvateľov nielen mesta Košice, ale pre pacientov celého Slovenska. Je to ocenenie, ktoré sa týka nielen tímu lekárov, sestier, všetkých zamestnancov chirurgickej kliniky, ale je Nemocnice ako takej,“ uzavrel riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

Informácie poskytla hovorkyňa AGEL SK Marta Csergeová. AGEL SK manažérsky riadi Nemocnicu Košice – Šaca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AGELLF UPJŠ Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v KošiciachNemocnica Košice - Šaca