- aktualizované 18. októbra 19.43
Vláda na nedeľňajšom mimoriadnom rokovaní schválila návrh na celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska starších ako desať rokov. Vyplýva to z materiálu, ktorý na vládu predložili ministri obrany, zdravotníctva a vnútra.
Na akciu sa plánuje vyčleniť do 8-tisíc vojakov. Hlavná časť testovania sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra. Pilotné testovanie bude 23. až 25. októbra v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov.
Hrozí lockdown
Plošné testovanie obyvateľov Slovenska do konca októbra pripravia a začiatkom novembra uskutočnia Ozbrojené sily SR. Po mimoriadnom rokovaní vlády to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Zároveň ozrejmil, že na túto akciu s názvom Spoločná zodpovednosť nasadia všetkých disponibilných vojakov, hasičov a policajtov.
Viac o téme: Koronavírus
Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii zdôraznil, že na celoplošné testovanie musí prísť čo najviac ľudí, inak hrozí Slovensku tzv. lockdown. Nevedel však ešte povedať, či celoplošné testovanie bude dobrovoľné alebo povinné. Tvrdí, že na vláde o tom rokovali dlho, no definitívnu odpoveď nemajú.
Spoločný boj
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) v tejto súvislosti vyzval opozíciu, aby nerozbíjala spoločnosť a zatiahla za jeden povraz, keďže podľa neho sa bojuje za občana Slovenska.
Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) poznamenal, že diskusia o celoplošnom testovaní začala pred tromi týždňami. Zároveň dodal, že strana Sloboda a Solidarita v plnom rozsahu podporuje tento plán a je podľa neho lepší ako iné alternatívy. Rovnako ako ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vyzdvihol pilotné testovanie v najviac zasiahnutých okresoch Slovenska.
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko na tlačovej konferencii uviedol, že v teréne by malo byť zhruba 5-tisíc tímov. „Tí budú musieť svoje povinnosti vykonávať nielen dobre, ale aj nad rámec svojho pôsobenia,“ priblížil Zmeko. Verí, že vojaci budú prví, ktorí podstúpia testovanie.
Spoľahlivosť testov
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) dodal, že na zvládnutie tejto akcie by Slovensko malo mať dostatok personálu. „Na Slovensku je 19-tisíc lekárov a 34-tisíc zdravotných sestier a 3200 študentov, ktorých vieme použiť,“ povedal.
Podľa Matoviča sú antigénové testy, ktoré nakúpili na testovanie, spoľahlivé a odmieta kritiku na ne. Zastáva názor, že testy pomôžu identifikovať tých, ktorí môžu ochorenie šíriť ďalej. Dodal, že to, čo nezachytí prvé testovanie, zachytí druhé celoplošné testovanie. Aj šéf štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf (SaS) si stojí za tým, že zazmluvnené testy sú spoľahlivé a že spĺňajú zadané podmienky a špecifikáciu.
Minister zdravotníctva doplnil, že ak antigénový test nezachytí, že osoba má nízku virologickú nálož, pomôže v tomto prípade rúško, ktoré ochráni ostatných.