Na Slovensku zatiaľ nebol zaznamenaný prípad opičích kiahní. Uviedol to vo štvrtok hlavný hygienik SR Ján Mikas pre médiá v Tatranskej Lomnici, kde sa začína trinásty ročník Slovenského vakcinologického kongresu.
Na druhej strane uviedol, že nie je možné vylúčiť importované prípady a je tiež možné očakávať, že v najbližšom čase sa aj takýto prípad vyskytne na Slovensku. Nevidí však dôvod na celoplošné očkovanie.
Slovensko už prijalo opatrenia
Mikas pripomenul, že situáciu vo svete i na Slovensku sledujú. „Máme účinný systém rýchleho varovania a reakcie v rámci Európskej komisie a členských štátov, takže sme informovaní o prípadoch,“ uviedol. Na Slovensku už podľa jeho slov boli prijaté určité opatrenia a rovnako aj vydané usmernenia týkajúce sa prevencie, diagnostiky, liečby či správania sa ľudí.
Opičie kiahne sa môžu čoskoro objaviť aj na Slovensku, efektívnou ochranou je očkovanie proti variole
Očkovacia látka priamo proti vírusu opičích kiahní však v Európskej únii podľa Mikasa nie je schválená. „Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že vakcína proti pravým kiahňam, proti variole, by mala byť v 85 percentách účinná,“ dodal. Podľa jeho slov ale nie je dôvod na celoplošné či preventívne očkovanie.
Nie je potrebné panikáriť
Pripomenul, že v minulosti sa na narodených v roku 1976 a skôr vzťahovalo povinné očkovanie proti variole. „Variola je jediné ochorenie, ktoré bolo eradikované vďaka vakcinácií, to je veľký úspech medicíny. V súčasnosti sa nachádzajú iba vírusy pre vedecké účely v Spojených štátoch amerických a Rusku,“ dodal.
Opičie kiahne sú už aj v Česku, nákaza sa naďalej šíri iba medzi mužmi
Podľa hlavného hygienika nie je potrebné panikáriť ani pozastavovať lety z krajín, v ktorých sa vírus už vyskytol. „Je potrebné zvážiť opatrenia, adekvátne reagovať, teda zachytiť prípad, izolovať, dať do karantény prípadne ďalšie kontakty, ale nie je v súčasnosti čas na uzatváranie letov,“ skonštatoval.