Aneuryzma je ako časovaná bomba, ktorej nikto nenastavil čas výbuchu. Ide o výduť na tepne, ktorá vzniká po oslabení cievnej steny.
Takto oslabené miesto môže kedykoľvek prasknúť. Ako hovorí vedúci lekár Oddelenia intervenčnej angiológie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Petr Vařejka, ide o život.
V prípade prasknutia abdominálnej aneuryzmy, teda výdute na brušnej tepne, tri štvrtiny pacientov zomrú ešte skôr, ako sa dostanú na stôl chirurgom. Zo zvyšnej štvrtiny 40 % zomrie napriek zásahu lekárov.
Chcelo by to prevenciu
Typickým pacientom ohrozeným aneuryzmou je muž starší ako 60 rokov, ktorý kedykoľvek v priebehu života bol aspoň stredne silným fajčiarom. Práve na nich by sa mohol zamerať prípadný skríning.
Ako Vařejka upozorňuje, väčšina prípadov aneuryzmy sa objaví náhodou, pri inom vyšetrení. Stačilo by, keby lekári ultrazvukom prezreli brušnú dutinu. „Netreba byť špecialistom, aby lekár videl, že tam niečo nie je v poriadku,“ zdôrazňuje Vařejka.
Lekár tak môže odoslať pacienta do NÚSCH, kde podrobným vyšetrením zistia, či ide o stav, ktorý si vyžaduje operáciu, alebo postačí stav pacienta ďalej sledovať.
Ako vyzerá operácia
Ľuďom s brušnou aneuryzmou sa totiž dá pomôcť a problém zneškodniť. Ako Vařejka vysvetľuje, lekári sa pri zákroku cez otvor v slabinách dostanú až na kritické miesto. Do cievy v okolí aneuryzmy vložia výstuž, ktorá už pacientovi ostane.
Tým sa samotné vyduté miesto vyradí z prevádzky. Krv, ktorá vo výduti ostane, sa zrazí a postupne sa zmení na pevné väzivo, ktoré výstuž obalí a pacient má až do konca života pokoj.
Ročne sa v NÚSCH urobí viac ako sto operácii ročne. Pacient je počas zákroku len lokálnej anestéze.