Po vypuknutí pandémie COVID-19 sa mnohých ľudí zmocnila panika. Odborníci neustále zdôrazňovali, že vírus sa môže šíriť nielen vzduchom, ale aj kontaktom s povrchmi a predmetmi okolo nás.
Koronavírus na Slovensku prekonal ďalší rekord, za deň pribudlo až 360 nakazených
Ľudia v dôsledku toho vykúpili zásoby dezinfekčných prostriedkov v obchodoch a trvalo niekoľko dní až týždňov, kým reťazce zásoby doplnili.
Najinfekčnejší je vzduch
Podľa doktorky Leann Postonovej z americkej Wright State University sa väčšina ľudí nakazila vzdušným prenosom koronavírusu, pretože nákazy z povrchov doteraz neboli zdokumentované, uviedla pre portál Medicaldaily.com.
Vytvárať v domácnosti extrémne čisté prostredie a dezinfikovať každú vec podľa nej nie je potrebné.
Hlavný hygienik Ján Mikas: Denne dostávam podnety, aj vyhrážky a nadávky
Ľudia by si mali najmä často umývať ruky a objekty, ako kľučky, kuchynskú linku či predmety, ktorých sa členovia domácnosti najviac dotýkajú, stačí pravidelne čistiť pomocou klasických dezinfekčných prostriedkov, radia odborníci.
Kontaminácia povrchov je málo pravdepodobná
Počas prvých mesiacoch pandémie vedci upozorňovali, že infekčný vírus môže na povrchoch prežiť aj niekoľko dní. V experimentálnych štúdiách zistili, že napríklad na kartóne sa koronavírus udrží asi 24 hodín, ale na plaste a nehrdzavejúcej oceli až tri dni.
Koronavírus ničí aj obyčajná mydlová voda alebo savo. Nepanikárte, radí odborníčka
Ľudia sa v dôsledku toho obávali, že by sa koronavírusom mohli nakaziť napríklad pri platení hotovosťou alebo po kontakte so zásielkami z pošty.
Materiál, ktorý najrýchlejšie zabíja vírusy a baktérie. Podľa infektológa hynú už po dvoch hodinách
Podľa štúdií, ktoré sledovali spôsoby prenosu koronavírusu v reálnom živote, však predstavuje najväčšie riziko nákazy vdýchnutie vírusových častíc. Oveľa pravdepodobnejšie je, že sa človek nakazí od infikovaného, ktorý kašle, kýcha, alebo vírus šíri prostredníctvom rozprávania – teda vzduchom.
Virálne video ukázalo, ako rýchlo sa môže koronavírus šíriť v reštaurácii
Aby sa ale vírus šíril prostredníctvom kontaminovaných predmetov, infikovaný človek by na ne musel kýchať alebo kašľať. Následne by sa ich musel dotknúť ďalší človek, ktorý by si vírus rukami zaniesol do úst alebo očí.