Výstražný ostrý štrajk v Moldavskom recyklačnom podniku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štrajk
Foto: SITA

MOLDAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Zamestnanci Moldavského recyklačného podniku ohlásili na prvého februára na pravé poludnie hodinový výstražný ostrý štrajk s prerušením práce. Predsedníčka tunajších odborov Mária Körösiová informovala, že cieľom výstražného štrajku je dosiahnuť vyplatenie miezd za december 2010 a zabrániť likvidácii podniku, ktorá bola prezentovaná zakladateľom. Účasť na štrajku svojim podpisom potvrdilo 79,7 percenta zamestnancov podniku. „V prípade neriešenia situácie sú zamestnanci pripravení uskutočniť časovo neobmedzený štrajk a protestnú akciu v Bratislave,“ povedala šéfka odborov.

Problémy podľa jej vyjadrenia pretrvávajú už niekoľko rokov, prakticky od vtedy, čo bol podnik preradený spod ministerstva obrany pod ministerstvo životného prostredia. Za december ľudia nedostali výplaty a keďže má firma zablokované účty, nedostanú zrejme ani januárové. Slová odborárskej predáčky potvrdil aj riaditeľ podniku Alexander Gurský, vrátane nevyplatenie miezd a zablokovaného účtu. „Je to obrovský a dlhodobý problém, ktorý nevyrieši vedenie podniku, ale musí to urobiť zriaďovateľ,“ tvrdí riaditeľ Gurský. Podľa jeho slov sa stále neplní uznesenie vlády z roku 2009, ktorým prešiel niekdajší moldavský vojenský opravárenský podnik pod ministerstvo životného prostredia a mal sa transformovať na recyklačný.

„Svetielko nádeje pre podniku by svitlo, ak by bol znova preradený pod ministerstvo obrany, ktoré by mu dávalo vojenské zákazky – opravy alebo likvidácia zbraňových systémov. Podnik je stále schopný opravovať či likvidovať vojenskú techniku a máme na to všetku potrebnú technológiu i know-how, i všetky povolenia vrátane obchodnej činnosti s vojenským materiálom. Paradox je, že ako zbrojársky podnik sme sa ocitli pod ministerstvom životného prostredia,“ tvrdí Gurský. Dodal, že je síce štatutárom, ale môže rozhodovať len do výšky 3 000 eur, všetky výdaje, zmluvy či kontrakty nad túto hranicu musí schváliť zriaďovateľ. Navyše podnik ťaží aj stále nevysporiadaná niekoľko miliónová zmenka z minulosti.

Ešte v roku 2009 v Moldavskom recyklačnom podniku pracovalo 130 zamestnancov s priemerným platom 640 eur, v súčasnosti ich je 75 a priemerný plat sa pohybuje na úrovni 480 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať