Zaujímavosťou vystavenej zbierky bol bezpochyby fakt, že jednotlivé exponáty pochádzali z domácností, od obyvateľov sídlisk, rovnako aj z inštitúcií a podnikov. Tematicky ich spájalo vymedzenené obdobie 70. a 80. rokov, v ktorom vznikli a takmer všetky boli pre účel výstavy zapožičané. Výstava tak nadobudla autentický originálny charakter, kde prostredníctvom ponúknutých informácií odhalila divákovi pútavé tri pohľady na bytovú kultúru a jej problematiku daného obdobia.
Napriek tomu, že väčšina členov združenia KEKS Dizajn sa narodila v polovici 80. rokov, toto obdobie pre nich predstavovalo výzvu aj neprebádanú oblasť. Výber témy odôvodnili hlbokým záujmom o poznanie dizajnérskej profesie a bytovej kultúry v období socializmu, v ktorom vymenili pasívny postoj z detstva za prínosný a aktívny, v ktorom ukázali odbornú znalosť skúmaného obdobia ako aj jeho ľudský rozmer prostredníctvom dokumentárnej práce s obyvateľmi sídlisk. Na výstave ste sa mohli stretnúť pohľadom odborníkov – dizajnérov, tvoriacich v tomto období, ktorý pri tvorbe pracovali podľa socialistických princípov. Výpovede a spomienky obyvateľov o možnostiach, či problémoch pri zháňaní nábytku sa na výstave objavili v podobe citátov a vzájomného živého dialógu o nábytku, ktorí stále tvorí súčasť mnohých domácností. Tretí pohľad priniesli mladí dizajnéri, ktorí keďže túto dobu poriadne nezažili, nezaujato sa pustili do spracovania témy. Chceli upozorniť na existujúce hmotné dedičstvo a inšpiračný potenciál pre súčasnú tvorbu.
Na výstave Byt 70/80, ktorá sa konala v novom výmenníku na Brigádnickej ulici v Košiciach, ste mohli nájsť ukážky sedacieho, stolového, aj sektorového nábytku. Dojem posilnený veľkoformátovými fotkami a pútavým katalógom k výstave, vynikli nielen originálne exponáty zo súkromných zbierok, ale aj notoricky známe Mono police, skladacia stolička 1/788, či zostava Universal. Informácie o materiáloch, firmách a dizajnéroch, súťažiach a oceneniach dopĺňali výstižné citáty zozbierané počas návštev bytov, ktoré zaraďujú katalóg k nezvyčajným publikáciám s dokumentárnym aj odborným charakterom. Na návštevníkov čakalo 32 exponátov z nábytkovej či sklárskej produkcie, s informáciami o výrobku a zaujímavosťami, premietanie fotodokumentácie z domácností a na vernisáži aj tematicky ladené občerstvenie, ktoré nevynechalo žiadnu klasickú socialistickú pochúťku. Kurátorom výstavy bol doc.Ing. Tibor Uhrín, ArtD.
Prostredníctvom prieskumu nábytkovej tvorby 70. a 80. rokov sa v ďalšej etape projektu dizajnéri z KEKS Design zameriavajú na navrhovanie a realizáciu nového nábytku, inšpirovaného daným obdobím, ktoré bude tvoriť súčasť mobiliáru v poradí ďalšieho zrekonštruovaného výmenníka v Košiciach. Realizované produkty budú v decembri vystavené a následne inštalované v nových priestoroch – ubytovacích kapacitách pre turistov, návštevníkov či umelcov na rezidenčných pobytoch. Členovia združenia KEKS Design sa svojim pôsobením usilujú o kultúrno sociálnu aktivity z pohľadu dizajnu a jednou z nich je aj prebiehajúci projekt Byt 70/80.
Projekt vznikol s podporou MK SR a v úzkej spolupráci s projektom SPOTs (www.spots.sk)
www.keksdesign.com