KOŠICE 18. mája (WEBNOVINY) – Naďalej platiť za štúdium budú vysokoškoláci, ktorí študujú viacero študijných programov, alebo na viacerých štátnych vysokých školách, či prekročia štandardnú dĺžku štúdia. Rozhodol o tom dnes Ústavný súd SR, informovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová s tým, že Ústavný súd SR zastáva názor, že ústava zaručuje bezplatné vzdelanie len na jednej škole a v jednom študijnom odbore v štandardnej dĺžke trvania štúdia.
Vysoké školy môžu naďalej vyberať poplatky aj od vysokoškolákov, ktorí boli prijatí pred účinnosťou novely vysokoškolského zákona z roku 2007. Za štúdium budú platiť aj vysokoškoláci, ktorí zmenili svoj študijný odbor. Ústavný súd odmietol, že by v ich prípade išlo o nepovolenú retroaktivitu.
Podnet na Ústavný súd SR podala pred dvoma rokmi skupina poslancov parlamentu na čele s Tatianou Rosovou (SDKÚ-DS). Podľa nej sa podanie týkalo ustanovení, ktoré zmenou definície štandardnej dĺžky štúdia založili povinnosť platiť za denné štúdium aj takým študentom, ktorí sa zapísali na štúdium v čase, keď platil iný právny stav. Kým podľa predchádzajúceho znenia zákona, platného do 31.8.2007, bol študent povinný platiť za denné štúdium vtedy, ak bez vážnych dôvodov prekročil štandardnú dĺžku štúdia v jednom odbore, novelou sa zaviedlo, že sa do štandardnej dĺžky štúdia započítava akékoľvek štúdium, na ktoré bol študent kedykoľvek zapísaný. Podľa navrhovateľov zákon navyše pôsobí retroaktívne, lebo sa týka aj tých študentov, ktorí začali študovať ešte pred jeho účinnosťou a nemohli vedieť, aké bude mať pre nich právne následky súbežné štúdium napríklad dvoch študijných odborov.
SITA