BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Podľa vedcov sa spomedzi všetkých druhov rakoviny stane pľúcny karcinóm približne v roku 2015 hlavnou príčinou úmrtí žien v Európe.
Ocitne sa tak pred rakovinou prsníka, ktorej momentálne podľahne najväčší počet žien. Podľa informácií zverejnených v časopise The Annals of Oncology vzostup tohto druhu rakoviny je dôsledkom nárastu počtu žien, ktoré začali fajčiť v 60. a 70. rokoch dvadsiateho storočia.
Profesor Carlo La Vecchia spolu s kolegami z Milánskej univerzity porovnal údaje o výskyte všetkých druhov rakoviny v Európskej únie ako celku, ďalej samostatne v šiestich členských štátoch (Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Poľsko, Španielsko a Veľká Británia) a tiež o výskyte jednotlivých druhov rakoviny (žalúdka, čriev, pľúc, pankreasu, prsníkov, maternice a prostaty a krvi).
Výsledky ukázali, že hoci sa u ľudí rakovina vyskytuje stále viac, umiera na ňu menej pacientov. Napriek celkovému poklesu úmrtí na rakovinu však úmrtia na rakovinu pľúc medzi ženami v Európe nestále stúpajú.
„Je to naozaj hrozivé. Je to jediný druh rakoviny, pri ktorom sa nedá jednoznačne určiť, že bude v blízkej budúcnosti klesať aj napriek nižšiemu počtu fajčiarok. Pokles môžeme očakávať až okolo roku 2020 alebo 2025,“ dodal La Vecchia. Pokles úmrtí nezaznamenali ani pri rakovine pankreasu, pretože na tento typ rakoviny existuje iba málo efektívnych liečebných metód.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.