BRATISLAVA 3. novembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) nechceli komentovať rozhodnutie súdu, ktorý nariadil väzobné stíhanie aktivistov Greenpeace za ich protest proti ťažbe uhlia na Hornej Nitre.
Bohaté skúsenosti s Greenpeace
MŽP aj SIŽP na sociálnej sieti „na základe bohatých skúsenosti s aktivistami Greenpeace“ konštatovali, že jediným cieľom aktivistov je lepšia ochrana životného prostredia.
„Za dohladateľné obdobie vo vzťahu k envirorezortu nikdy neprekročili etické hranice, vždy boli slušní, konštruktívni a poukazovali na konkrétne otázky ochrany životného prostredia. Ako ministerstvo, tak aj inšpekcia sa obávajú, že vyšetrovanie aktivistov Greenpeace vo väzbe vytvára obraz, že medzi ekologickými aktivistami a kriminálnikmi neexistuje rozdiel. To z hľadiska ochrany životného prostredia na Slovensku môže predstavovať veľmi nešťastný signál,“ uviedlo MŽP na sociálnej sieti.
Greenpeace Slovensko víta názor Pellegriniho, ktorý spochybnil väzobné stíhanie aktivistov
Polícia ešte v stredu 28. novembra zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní v Novákoch.
Odmietajú tvrdenia Hornonitrianskych baní
Troch aktivistov prepustili. Sedem žien a päť mužov zostalo vo väzbe a vzniesli voči nim obvinenie. Greenpeace od začiatku odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov.
Aktualizované: Aktivistov, ktorí protestovali proti ťažbe na Hornej Nitre, budú stíhať väzobne
Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol, že aktivisti budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude rozhodovať Krajský súd v Trenčíne.
Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými. Aj premiér Peter Pellegrini spochybnil väzobné stíhanie aktivistov a vyhlásil, že vo väzbe by mali skončiť len ľudia, ktorí sú zjavne nebezpeční a ktorí páchajú trestnú činnosť.